Uyku Maskesi Nedir? Nereden Alınır?

Uyku Maskesi Neden Kullanılır?

Uyku maskesi en genel ifadeyle, bireyin uyku kalitesini yükseltmesine yardımcı olarak kullanılan aparat şeklinde tanımlanabilir. Uykunun, insan vücuduna sağladığı fizyolojik ve psikolojik yararlar göz önünde bulundurulduğunda kaliteli bir uykunun yaşam standartlarını yükseltmek ile aynı anlama geldiği yanlış bir olmaz.

Özellikle toplumsal hayat içerisinde aktif rol alan bireylerin % 95’ inin yaşantısının bir döneminde uykusuzluk problemi ile karşılaştığı araştırmalar neticesinde kanıtlanmış bir gerçektir. O nedenle de uykusuzluk diğer bir ifadeyle uyku probleminin ilgilendirdiği hasta topluluğu bir hayli geniştir.

Uykusuzluğun vücutta meydana getirdiği olumsuz etkileri gidermek için birçok farklı tedavi yöntemi kullanılabilir. Bu tedavi yöntemlerinden bir tanesi olan uyku maskesinin yararlarından bahsetmeden önce, uykusuzluğun vücutta ortaya çıkarttığı olumsuzlukları sıralamak gerekir:

– Zihinsel aktivitelerin zayıflaması.

– Kronik uykusuzluk halinde hafızada gerilemelerin görülmesi.

– Vücudun direncinin düşerek bakteriyel faaliyetlere açık hala gelmesi.

– Ani duygu değişimleri.

– Şeker ve kolesterol olmak üzere birçok hastalığı tetiklemesi.

Vücutta meydana gelen birçok önemli faaliyetin eksiksiz bir şekilde devam edebilmesi için hiç şüphesiz bireyin doğru saat aralığında kaliteli bir uyku alması gerekir.

Uyku Maskesinin Yararları Nelerdir?

Uyku maskesinin, uyku faaliyetine sağladığı en temel yarar; uyku için temel şart olan ışıksız bir ortamdır. Uyku esnasında vücut direncini yükseltici yani bağışıklık sistemini onarıcı faaliyetlerin gerçekleşebilmesi için melatonin hormonu gereklidir. Belirtilen hormon ise yalnızca ışığın çok az olduğu ya da hiç olmadığı ortamlarda salgılanır.

Kliniksel vakalar ile yapılan incelemeler de uyku maskesinin, bireyin uykuya dalma sürecini hızlandırdığını ve uyku derinliğini arttırarak kaliteli uyku için gereken şartların birçoğunu oluşturduğunu tespit etmiştir. Tüm bunlar dikkate alındığında uykusuzluk problemi ile karşı karşıya olan bireylerin uyku maskesinin denememesi için hiçbir neden yoktur.

Uyku Maskesi Nerede Satılır?

Uyku maskesine internet üzerinden ya da dükkanlardan erişebilirsiniz. Gittigidiyor, n11 ve penti gibi çeşitli onaylanmış e-ticaret sitelerinde 2 gün içerisinde kargoyla evinize getirtebilirsiniz.

5 TL ücreti olan uyku maskesinin üzerine kargo ücreti de eklenince toplamda 11,80 TL’ye satın almanız mümkündür.

Kullandığınız uyku maskesi modellerini ve anılarınızı yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir