Uyku maskesi nedir ve nereden alınır

Uyku Maskesi Nedir? Nereden Alınır?

Uyku maskesi nedir? Gece yatarken uyku maskesini kullanırız fakat uyku maskesi ne işe yarar gibi bir çok soruya yanıt veriyoruz.

Uyku Maskesi Neden Kullanılır?

Uyku maskesi en genel ifadeyle, bireyin uyku kalitesini yükseltmesine yardımcı olarak kullanılan aparat şeklinde tanımlanabilir. Uykunun, insan vücuduna sağladığı fizyolojik ve psikolojik yararlar göz önünde bulundurulduğunda kaliteli bir uykunun yaşam standartlarını yükseltmek ile aynı anlama geldiği yanlış bir olmaz.

Sonuç olarak uyku maskesi nedir diyecek olursak çzellikle toplumsal hayat içerisinde aktif rol alan bireylerin % 95’ inin yaşantısının bir döneminde uykusuzluk problemi ile karşılaştığı araştırmalar neticesinde kanıtlanmış bir gerçektir. O nedenle de uykusuzluk diğer bir ifadeyle uyku probleminin ilgilendirdiği hasta topluluğu bir hayli geniştir.

Uyku bandı ve uyku maskesi göz için

Uykusuzluğun vücutta meydana getirdiği olumsuz etkileri gidermek için birçok farklı tedavi yöntemi kullanılabilir. Bu tedavi yöntemlerinden bir tanesi olan uyku maskesinin yararlarından bahsetmeden önce, uykusuzluğun vücutta ortaya çıkarttığı olumsuzlukları sıralamak gerekir:

  • Zihinsel aktivitelerin zayıflaması.
  • Kronik uykusuzluk halinde hafızada gerilemelerin görülmesi.
  • Vücudun direncinin düşerek bakteriyel faaliyetlere açık hala gelmesi.
  • Ani duygu değişimleri.
  • Şeker ve kolesterol olmak üzere birçok hastalığı tetiklemesi.

Vücutta meydana gelen birçok önemli faaliyetin eksiksiz bir şekilde devam edebilmesi için hiç şüphesiz bireyin doğru saat aralığında kaliteli bir uyku alması gerekir.

Uyku maskesi işe yarar mı
Uyku maskesi işe yarar mı

Uyku Maskesinin Yararları Nelerdir?

Uyku maskesinin, uyku faaliyetine sağladığı en temel yarar; uyku için temel şart olan ışıksız bir ortamdır. Uyku esnasında vücut direncini yükseltici yani bağışıklık sistemini onarıcı faaliyetlerin gerçekleşebilmesi için melatonin hormonu gereklidir. Belirtilen hormon ise yalnızca ışığın çok az olduğu ya da hiç olmadığı ortamlarda salgılanır.

Uyku maskesi ne işe yarar? Kliniksel vakalar ile yapılan incelemeler de uyku maskesinin, bireyin uykuya dalma sürecini hızlandırdığını ve uyku derinliğini arttırarak kaliteli uyku için gereken şartların birçoğunu oluşturduğunu tespit etmiştir. Tüm bunlar dikkate alındığında uykusuzluk problemi ile karşı karşıya olan bireylerin uyku maskesinin denememesi için hiçbir neden yoktur.

Uyku maskesini nereden bulabilirim

Uyku Maskesi Nerede Satılır?

Uyku maskesine internet üzerinden ya da dükkanlardan erişebilirsiniz. Gittigidiyor, n11 ve penti gibi çeşitli onaylanmış e-ticaret sitelerinde 2 gün içerisinde kargoyla evinize getirtebilirsiniz. 5 TL ücreti olan uyku maskesinin üzerine kargo ücreti de eklenince toplamda 11,80 TL’ye satın almanız mümkündür.

Uyku Bandı Yararları Zararları

Uyku bandı yararları zararları ile sizlere rahat bir uyku verebileceği gibi uykularınızı da kaçırabilecektir. Bu nedenle sizdeki etkilerinin doğru araştırılması ve gözlemlenmesi gerekiyor. Özellikle bazıları için gündüz uykularının vazgeçilmezleri arasında olan uyku bantları ile gelen gün ışıklarını engelleyerek daha rahat bir uyku çekebilirsiniz. Genel olarak alışkanlıklardan dolayı kullanılagelen uyku bantlarının temin edilmesi de oldukça kolaydır.Uyku bantları internet üzerinden birçok internet sitesi aracılığı ile satılmaktadır. Ayrıca birçok mağazadan da satın alınabilmektedir.

Uyku bantlarının kullanılmasının en önemli nedeni ve faydası ışığı kesmesidir. Uykunun olmazsa olmazları arasında yer alan karanlık duygusu uyku bantları sayesinde sağlanabilmektedir. Gözünüze ışığın gelmemesi sayesinde karanlık olduğu ve uyunması gerektiği hissi oluşturulabilecektir.  Vücudun ihtiyacı olan melatonin hormonu karanlıkta salınmaktadır. Göz bantları karanlık yapması sayesinde bu hormonun salınmasına yardımcı olur. Aynı zamanda göz yorgunluğuna da iyi geldiği bilinen bu bantlar uykuya dalma süresini kısaltarak REM uyku süresinin uzamasına yardımcı olur.

En önemli ve neredeyse tek zararlı yönü ise alışkanlık yapabileceğinden göz bantlarının olmaması durumunda uyuyamama gibi durumlar yaşanabilecektir.

Bebekler için göz bandı - uyku gözlüğü
Bebekler için göz bandı – uyku gözlüğü

Bebeklere Göz Bandı Takılır Mı?

Uykuya dalmakta zorlanan bebekler için akıllarda gelen bir soru da “bebeklere göz bandı takılır mı?” olmaktadır. Bebeklerin ışığa karşı gözlerinin hassaslaştığı durumlarda göz bantlarının kullanılması yaygındır. Ancak sürekli olarak kullanılmasının zararlı olabileceğine dair bazı bulgular vardır. Sürekli olmasa da ışıktan rahtsız olunduğu dönemlerde kullanılabilmektedir.

Genel olarak yetişkinlerde kullanımı yaygın olan göz bantlarının bebeklerde kullanılması da yaygın şekilde görülmektedir. Güneş ışıklarının bebeklerin gözlerini rahatsız ettiği ve uykuya dalınmasında sorun yaşattığı zamanlarda göz bantları kullanılabilecektir. Bu şekilde gözler ışıktan korunabileceği için karanlık hissi yaşatılabilecektir.

Göz bandı ile uyumanın zararları olmakla birlikte yararlarının da olduğu unutulmamalıdır. Bazıları için uyuyabilmenin başlıca şartı göz bantları olurken bazıları için de henüz rahatlığı keşfedilmemiştir. Siz de deneyerek sizi uykuya daha rahat götürecek bir aracın olup olmadığını kendiniz keşfedebilirsiniz.

Kullandığınız uyku maskesi modellerini ve anılarınızı yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir