Uyku Nasıl Açılır?

Uyku Açma Yolları

Çeşitli tekniklerden faydalanarak uyku getirmek ne kadar önemli ise uyku açmak da hiç şüphesiz o denli önemlidir. Genele bakıldığında; uyku açma yöntemleri ile yakından ilgilenen bireylerin, uykusuzluk sorunuyla karşı karşıya olduğu görülür. Dolayısıyla, öncelikli olarak uyku düzeninden kısaca bahsetmek ve daha sonrasında “Uykum nasıl açılır?” sorusunun yanıtını aramak gerekir.

Uyku Düzeni

Vücut için hayati öneme sahip faaliyetlerden bir tanesi bilindiği üzere uykudur. Her bireyin uykuya olan ihtiyacı;

  • Vücut sistemlerinin çalışma performansına.
  • Gün içerisinde sarf edilen enerjiye.
  • Vücut dokularının yenilenme ve gelişim oranına.

bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Toplum arasında yaşlılar daha az uyur sonucuna varılmasının temel nedeni bir önceki paragrafta sıralanan bu faktörlerdir. Elbette yorucu bir ameliyat ya da stres yüklü bir gün geçiren bireylerin ihtiyaç duyduğu uyku süresinin olağanın üzerine çıkması da bu faktörler kapsamında açıklanabilir.

“Vücut doku ve sistemleri için tam manasıyla faydalı bir uykunun temelinde; uyku süresi değil, verimli geçirilen uyku süresi yatar. Vücuda, ihtiyaç duyduğu verimli uyku süresi temin edilemediği takdirde çeşitli hastalıkların tetiklenmesi gibi ciddi problemler de dahil olmak üzere birçok sorun ortaya çıkacaktır.”

Verimli bir uyku için ihtiyaç olan ilk etmen; uyku düzeninin sağlanmasıdır. Daha sonra sırasıyla; uykuya yatılan ortamın fiziksel şartları, bireyin uykudan önce besin tüketimini durdurması ve yatağın insan fizyolojisine uygunluğu gelir.

Uyku Açma Yöntemleri Nelerdir?
Uyku Açma Yöntemleri Nelerdir?

Genel olarak bakıldığında; uyku düzeni ile uykusuzluk problemi arasında doğrudan ilişki olduğunu ve uyku düzenini tam anlamıyla sağlayamayan bireylerin güç içerisinde uyku açma yöntemleri kullanımına başvurduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Uykum Nasıl Açılır?

Uyku açma yöntemleri kapsamında doğru bilinen fakat yanlış olan faaliyet; uyku açma için kafeinli içecek tüketilmesidir. Kafeinli içecek tüketiminin uykuyu açtığı doğrudur fakat yaptığı etkiler ile vücut sistemlerini sekteye uğramasına zemin hazırladığından uzmanlar tarafından uzak durulması gereken tüketim maddeleri listesine alınmıştır.

Uyku açma noktasında yapılması gereken ilk faaliyet; temiz hava almaktadır. Özellikle kapalı ve havasız ortamlarda çalışan bireylerin bir de bunun üzerinde uyku problemi yaşadığı dikkate alınırsa, sinir sistemini gevşetici ve rahatlatıcı etkiye sahip olduğu bilinen ferah ortamların önemi daha net anlaşılır.

Taze meyve suları ya da meyve tüketimi de bireyin uykusunu açabilir. Bunun için bir adet yeşil elma dahi yeterli olacaktır. Yeşil elma denmesinin sebebi; yapısında bulundurduğu uyarıcı maddelerin sayısının diğerlerine kıyasla daha fazla olmasıdır.

Uyku bastırması olarak ifade edilen durumlarda sosyal çevre ile ilişkiye girmek de algıları açacak, böylelikle uyku durumu ortadan kalkacaktır. Aslına bakılacak olursa; uyku durumundan sinir sisteminin algı düzeyi yavaşlar. Dolayısıyla, bu algı düzeyinin yavaşlamasını engelleyecek, diğer bir ifadeyle; dikkat uyandıracak herhangi bir faaliyet uyku açma yöntemi olarak kullanılabilir.

“Dikkat gerektiren bir film izlemek ya da kitap okumak dahi bu kapsamda uyku açma yöntemlerine dahil edilebilir. Dolayısıyla, her bireyi yapısına uygun olarak bu yöntemlerin değişkenlik gösterebileceğini ifade etmek gerekir.”

Bu yöntemlerin kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken, uyku düzeninin bozulmasına sebebiyet verilmemesidir. Nitekim, kimi durumlarda uyku açma faaliyetlerinin abartılı bir hal aldığı ve uykusuzluk probleminin bir nedeni olarak ortaya çıktığı görülür.

Örneğin; düzenli ölçülerde yapılan egzersiz uykuyu açacağı gibi kasların laktik asit salgısı yapması neticesinde uykusuzluğa da neden olabilir. Bu nedenle, egzersiz sonrasında yapılacaklara ve egzersizin efor boyutuna dikkat etmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir