Uyku Nasıl Açılır?

Çeşitli tekniklerden faydalanarak uyku getirmek ne kadar önemli ise uyku açmak da hiç şüphesiz o denli önemlidir. Genele bakıldığında; uyku açma yöntemleri ile yakından ilgilenen bireylerin, uykusuzluk sorunuyla karşı karşıya olduğu görülür. Dolayısıyla, öncelikli olarak uyku düzeninden kısaca bahsetmek ve daha sonrasında “Uyku nasıl açılır?” sorusunun yanıtını aramak gerekir.

En iyi uyku düzeni nasıl olmalı
En iyi uyku düzeni nasıl olmalı

Uyku Düzeni

Vücut için hayati öneme sahip faaliyetlerden bir tanesi bilindiği üzere uykudur. Her bireyin uykuya olan ihtiyacı;

  • Vücut sistemlerinin çalışma performansına.
  • Gün içerisinde sarf edilen enerjiye.
  • Vücut dokularının yenilenme ve gelişim oranına.

bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Uyku nasıl açılır diyenler için toplum arasında yaşlılar daha az uyur sonucuna varılmasının temel nedeni bir önceki paragrafta sıralanan bu faktörlerdir. Elbette yorucu bir ameliyat ya da stres yüklü bir gün geçiren bireylerin ihtiyaç duyduğu uyku süresinin olağanın üzerine çıkması da bu faktörler kapsamında açıklanabilir. Uyku Nasıl Açılır? diyenler için vücut doku ve sistemleri için tam manasıyla faydalı bir uykunun temelinde; uyku süresi değil, verimli geçirilen uyku süresi yatar. Vücuda, ihtiyaç duyduğu verimli uyku süresi temin edilemediği takdirde çeşitli hastalıkların tetiklenmesi gibi ciddi problemler de dahil olmak üzere birçok sorun ortaya çıkacaktır.

Uykusuzluk durumuna kalmamak için verimli bir uyku için ihtiyaç olan ilk etmen; uyku düzeninin sağlanmasıdır. Daha sonra sırasıyla; uykuya yatılan ortamın fiziksel şartları, bireyin uykudan önce besin tüketimini durdurması ve yatağın insan fizyolojisine uygunluğu gelir.
Genel olarak bakıldığında; uyku düzeni ile uykusuzluk problemi arasında doğrudan ilişki olduğunu ve uyku düzenini tam anlamıyla sağlayamayan bireylerin güç içerisinde uyku açma yöntemleri kullanımına başvurduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Uyku Açma Yöntemleri Nelerdir?
Uyku Açma Yöntemleri Nelerdir?

Uykum Nasıl Açılır?

Uyku açma yöntemleri kapsamında doğru bilinen fakat yanlış olan faaliyet; uyku açma için kafeinli içecek tüketilmesidir. Kafeinli içecek tüketiminin uykuyu açtığı doğrudur fakat yaptığı etkiler ile vücut sistemlerini sekteye uğramasına zemin hazırladığından uzmanlar tarafından uzak durulması gereken tüketim maddeleri listesine alınmıştır.

Uyku açma noktasında yapılması gereken ilk faaliyet; temiz hava almaktadır. Özellikle kapalı ve havasız ortamlarda çalışan bireylerin bir de bunun üzerinde uyku problemi yaşadığı dikkate alınırsa, sinir sistemini gevşetici ve rahatlatıcı etkiye sahip olduğu bilinen ferah ortamların önemi daha net anlaşılır.

Taze meyve suları ya da meyve tüketimi de bireyin uykusunu açabilir. Bunun için bir adet yeşil elma dahi yeterli olacaktır. Yeşil elma denmesinin sebebi; yapısında bulundurduğu uyarıcı maddelerin sayısının diğerlerine kıyasla daha fazla olmasıdır.

Uyku Açma Yolları
Uyku Açma Yolları

Aniden Uykum Bastırıyor

İdeal uyku saati de uyku bastırması için çok önemlidir. Uyku bastırması olarak ifade edilen durumlarda sosyal çevre ile ilişkiye girmek de algıları açacak, böylelikle uyku durumu ortadan kalkacaktır. Aslına bakılacak olursa; uyku durumundan sinir sisteminin algı düzeyi yavaşlar. Dolayısıyla, bu algı düzeyinin yavaşlamasını engelleyecek, diğer bir ifadeyle; dikkat uyandıracak herhangi bir faaliyet uyku açma yöntemi olarak kullanılabilir. Dikkat gerektiren bir film izlemek ya da kitap okumak dahi bu kapsamda uyku açma yöntemlerine dahil edilebilir. Dolayısıyla, her bireyi yapısına uygun olarak bu yöntemlerin değişkenlik gösterebileceğini ifade etmek gerekir.

Bu yöntemlerin kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken, uyku düzeninin bozulmasına sebebiyet verilmemesidir. Nitekim, kimi durumlarda uyku açma faaliyetlerinin abartılı bir hal aldığı ve uykusuzluk probleminin bir nedeni olarak ortaya çıktığı görülür. Örneğin; düzenli ölçülerde yapılan egzersiz uykuyu açacağı gibi kasların laktik asit salgısı yapması neticesinde uykusuzluğa da neden olabilir. Bu nedenle, egzersiz sonrasında yapılacaklara ve egzersizin efor boyutuna dikkat etmek gerekir.

Uyku kaçırma yöntemleri
Uyku kaçırma yöntemleri

Gece Uyku Açmanın Yolları

Düzenli Spor

Eğer kendinizi uykulu ve yorgun hissediyorsanız bunun en temel nedenlerinden biri spor eksikliği olabilir. Düzenli olarak yapılan spor kişinin vücudundaki halsizlik, yorgunluk gibi faktörleri azaltacaktır. Gitmeniz gereken bir yer ya da yapmanız gereken bir işiniz olduğunda aniden uyku bastırıyorsa hemen harekete geçmeniz oldukça önemlidir. Bu tür durumlarda hareketli bir müzik açıp internetten bakmış olabileceğiniz spor hareketlerini uygulayabilirsiniz. Bunun dışında hafif tempolu yürüyüşlerin de uyku açtığı görülmektedir. Sporu bir alışkanlık haline getirdiğiniz takdirde size bu konuda oldukça yardımı olacaktır. Fakat yoga gibi spor dalları uykunuzu açmak yerine daha da derinleştirebilir, bu tür durumlara dikkat etmekte fayda var.

Duş Almak

Özellikle sabahları çok uykulu olarak kalkıyorsanız, uykuya geri dönmek yerine kalkıp bir duş alabilirsiniz. Aniden bastırılan uyku nasıl geçer diye düşünüyorsanız duş almakta fayda var. Su genelde uykuyu kaçırmakla bilinse de ılık ya da sıcak su tam tersi sonuçlar doğurabilir. Olabildiğince soğuk duş almak uyku açma konusunda size yardımcı olabilir.

Ayrıca Obsesif Kompulsif Bozukluğu makalemizde uykunuzun nedenini bulabilirsiniz.

1 thought on “Uyku Nasıl Açılır?”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir