Uyku Nasıl Gelir Hemen Uyuma

Uyku Nasıl Gelir? Hemen Uyuma

Uyku nasıl gelir? Deliksiz ve kaliteli bir uyku için hemen uykuya dalmayı kolaylaştıran çabuk uyuma yöntemlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Vücudun Uykuya Olan İhtiyacı

Temel ihtiyaçlar sınıfının önemli bir öğesi olan uyku; özellikle gelişim çağındaki bireylerin fizyolojik ve psikolojik gereksinimlerinin karşılanabilmesi noktasında hayati bir öneme sahiptir.

Elbette uykunun faydalarından yalnızca gelişim çağında olan bireyler faydalanmaz. Herhangi bir yaş grubuna mensup bireyin gün içerisinde yaşadığı fiziksel ve zihinsel yorgunluğu atması sağlıklı bir uykuyla mümkündür. Bu noktada belirtilmesi gereken vücudun uykuya ihtiyaç duyduğu sürenin yaş gruplarına göre farklılık gösterdiğidir.

Hemen uyumanın yolları nelerdir
Hemen uyumanın yolları nelerdir

Örneğin; 15-21 yaş aralığındaki bireylerin vücudu 8 saat uykuya ihtiyaç duyarken 50 yaş üstü bireylerde bu süre 7 hatta 6.5 saate kadar inebilmektedir.

Geceleri kaliteli bir uyku faaliyetinde bulunamayan bireylerin gün içerisinde yaşadığı sıkıntılar aslında uykunun önemini en net ifade eden durumlardır. Bireye iş ve özel hayatında ciddi sorunlar yaratan uykusuzluk, kronik bir hal almadığı takdirde kolayca tedavi edilebilir. Vücuttaki sistemsel problemleri ortaya çıkartan her hastalıkta olduğu gibi uykusuzlukta da problemi doğuran nedenleri ortadan kaldırmak hastalığın tedavisinde büyük bir etken olacaktır.

Uykumuzu nasıl getirebiliriz?
Uykumuzu nasıl getirebiliriz

Uyku Nasıl Gelir?

Vücudun biyolojik saatine uygun bir uyku düzenine sahip olmayan yani geceleri uyumayan ve bunun neticesinde gün içerisinde bulduğu en ufak boşlukları dahi uyuyarak geçiren bireylerde er ya da geç birçok sağlık probleminin ortaya çıkacağı kliniksel veriler üzerinde yapılan incelemeler neticesinde kanıtlanmış bir gerçektir. Geceleri uykusuz kalan bireylerin akıllarına gelen sorulardan bir tanesi de hiç şüphesiz “Uyku nasıl gelir?” sorusudur. Uykusuzluk problemi kronik hale gelmemiş bireyler için bu sorunun cevabı hayli basitken uzun süredir bu problemi yaşayan bireyler için durum tahmin edilebileceği gibi daha zordur.

“Uyku nasıl gelir?” sorusuna verilebilecek en önemli yanıt uykuya yatmadan önce bireyin kas-iskelet sistemini hareket geçirmesi yani spor yapılmasıdır. Yapılacak 20 dakikalık ufak bir yürüyüş dahi bireyin uykuya dalmasını kolaylaştıracaktır. Buna ek olarak bireyin uykuya yatmadan bir saat kadar önce tüketeceği papatya çayı uyku getirici etki yapacak ve problemin ortadan kalkmasında büyük katkı sağlayacaktır.

Uyku Gelmesi İçin Ne Yapılır?

Gece uykusunun hemen gelmemesi ve uykuya dalmak konusunda zorluk yaşanması genel olarak yaşanılan sorunlar arasında yer almaktadır. Bu sorunun çözülmesi konusunda sağlık kuruluşlarından destek alabileceğiniz gibi uygulayabileceğiniz çabuk uyuma yöntemler imdadınıza yetişmektedir. Rahatça uyuyabilmeniz için yapmanız gerekenler:

 • Uyumak için kesinlikle yatak odasının tercih edilmesi gerekmektedir. Televizyon karşısında yapacağınız kısa şekerlemeler gece uykunuzu bozacaktır.
 • Yatak odalarınızın ideal sıcaklık olan 21-22 derece civarında olması gerekmektedir.
 • Dikkatinizi bozacak ve kafanızı meşgul edecek cep telefonu, bilgisayar ve bunun gibi teknolojik makineleri yatak odanızdan uzak tutmanız gerekmektedir.
 • Yatak odalarınızın loş bir ışık ve uyumakta sorun yaşamayacağınız kadar aydınlık olmaması gerekmektedir.
 • Spor yapmak uykunuzun gelmesi için yeterli olabilecektir. Bu nedenle egzersizin sürekli olarak hayatınızda olması gerekmektedir.
Yaşlılarda uyku sorunu neden olur?
Yaşlılarda uyku sorunu neden olur

Yaşlılarda Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

Genç ve yaşlılarda uykusuzluk sorunları sürekli olarak görülmektedir. Yaşlılarda uyku sorununun olmasının en önemli nedeni sağlık sorunlarının olmasıdır. Stres, anksiyete ya da depresyon uykusuzluğu tetikleyen diğer durumlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Uykusuzluğa iyi gelen ilaçlar genel olarak ilk aranan şeyler olmasına karşın kesinlikle ilaç tedavisinin en son tercih olarak denenmesi gerekmektedir. Bundan önce diğer yöntemlerin denenmesi oldukça önemlidir.

Uykusuzluk ve uykuya dalma sorunun giderilmesi için yapmanız gerekenler:

 • Hayatınızın diğer kısımlarında da olduğu gibi düzen uyku diyarının en önemli kanunlarından birisidir. Bundan dolayı tam olarak uyabileceğiniz düzenli bir uyku programı oluşturabilirsiniz.
 • Müzik dinlemek ya da kitap okumak gibi uyumadan önce sizleri sakinleştirmeye yarımcı olacak faaliyetlerde bulunun.
 • Gün içerisindeki uyumalarınızı azaltın.
 • Yatacağınız odanın loş ve karanlık bir yer olmasına dikkat edin.
 • Yediğiniz yemeklerin baharatlı ve ağır olmadıklarına emin olun.

Uyumak İçin Ne Yemeli?

Uyku için yenilen yemekler oldukça önemlidir. Yediğiniz yiyecekler sizi rahatça uyutabileceği gibi uykularınızı da kaçırabilecektir. Tatlı patates, yulaf, kahvaltılık gevrek, süzme peynir, mercimek, badem, ceviz, muz, karpuz, kabak çekirdeği, krakerler, Yasemin pirinci, humus, yeşil yapraklı sebzeler, kivi, bitki çayları, süt ve hindi gibi hafif yiyecekler daha rahat uyumanıza yardımcı olabilecektir. “Rahat uyumak için ne yapmalı?” sorusunun cevabının ilk sırasında doğru yiyeceklerin tüketilmesi gelmektedir.

Hemen uyumak için ne yapmalı?
Hemen uyumak için ne yapmalı

Hemen Uyuma Yöntemleri

Koyun saymak en çok bilinen ve genel olarak çizgi filmlerde karşımıza çıkan hemen uyuma yöntemleri arasında yer almaktadır. Geçek hayatta koyun saymak gibi durumlar beyninizi meşgul edeceğinden yorulmanıza ve uykuya dalmanıza yardımcı olabilecektir. Özellikle son dönemlerde ortaya çıkan 60 saniye kuralı hemen uykuya dalma yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Nasıl yapılacağına bakacak olursak:

 1. 4 saniye boyunca burnunuzdan nefes alın,
 2. Nefes alarak 7 saniye boyunca tutun,
 3. Tuttuğunuz nefesi 8 saniye tutacak şekilde ağzınızdan verin,
 4. Uykuya dalana kadar ilk 3 adımı 3 ya da 4 defa tekrar edin.

Bu şekilde uykuya dalabilmeniz için uyku getirme yöntemleri kullanabilirsiniz.

Ayrıca uyku getiren şeyler makalemizi okursanız daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

2 thoughts on “Uyku Nasıl Gelir? Hemen Uyuma”

 1. Öncelikle rahat bir uyku için kesinlikle karanlık ve sessiz bir ortam sart yoksa uykuya kolay dalamıyorum ben.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir