Uyku problemi için ne yapılmalı

Uyku Problemi İçin Ne Yapılmalı?

Uyku problemi için ne yapmalı ya da uykuya dalamıyorum ne yapmalıyım diyorsanız uyku bozuklukları için bir çok yöntem belirledik.

Uykusuzluğun Nedenleri Nelerdir?

Özellikle toplumsal hayatın temposunun altında deyim yerindeyse ezilen bireylerde daha sık görülen bir problem olan uykusuzluk, bireyin yeterli imkan ve fırsat buluyor olmasına rağmen kaliteli ve etkin bir şekilde uyku faaliyetinden faydalanamaması durumu olarak ifade edilebilir.

Elbette her sorunun nedeni ve o sorunu ortadan kaldıran önleyici faktörler olduğu gibi uykusuzluk problemi için de bu durum geçerlidir. Tahmin edilebileceği gibi nedeni tespit edilmemiş olan bir sorunun çözümü için doğru yöntemi bulmak bir hayli zorlayıcı deyim yerindeyse şans eseri olacaktır. O nedenle öncelikli olarak uykusuzluğu doğrudan yahut dolaylı yoldan tetikleyen etkenler üzerinde durmak gerekir.

Uyku problemi ve çözümleri nelerdir
Uyku problemi ve çözümleri nelerdir

Uykusuzluk problemini doğuran nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bireyin antidepresan veya bağımlılık yapan ilaçları kullanıyor olması.
 • Yakın dönemde bireyin yaşadığı stres yüklü olayların fazlalığı.
 • Ailesel yatkınlık yani genetik faktörlerin etkisi.
 • Uyku saatlerin birey tarafından standartlaştırılmamış olması.
 • Bireyin çeşitli solunum yolu rahatsızlıklarına sahip olması.(Uykusuzluğu en fazla tetikleyen astımdır.)

Listeye bakıldığında uykusuzluğu ortaya çıkartan nedenleri psikolojik ve fizyolojik olarak ikiye ayırmanın mümkün olduğu açıkça görülür. Hastalar üzerinde yapılan incelemeler bu iki sınıfın birbirine üstünlük sağlamadığını ve uykusuzluğu ortaya çıkartan nedenlerden eşit pay aldığını kanıtlamıştır.

Uykuya dalamama çözümü nedir
Uykuya dalamama çözümü nedir

Uykusuzluk Problemine Etkin Çözüm Yöntemleri

Uyku problemi için ne yapmalı diyorsanız uykusuzluğu meydana getiren nedenlerde yapılan psikolojik ve fizyolojik gibi bir ayrımın etkin çözüm yöntemlerinde yapılması söz konusu değildir. Bakıldığında sorunu ortadan kaldırma özelliğine sahip olan tüm önleyici faktörler vücudun rahatlatılması ve sinirsel aktivitelerin sakin bir şekilde işlemesi üzerine kurulmuştur. Bu doğrultuda problemi ortadan kaldırabilecek olan etkin çözüm yöntemlerini sıralamak gerekir:

 • Zihinsel aktivitelerin zayıflaması ve normale dönmesi için uykudan bir saat öncesinin boş vakit olarak programlanması.
 • Sigara kullanılıyorsa mümkün ölçüde azaltılması. Tamamen ortadan kaldırılamadıysa da uykudan önce tüketilmemesi.
 • Haftalık ya da günlük periyotlarla düzenli olarak egzersiz yapılması.
 • İçerisinde kafein gibi uyarıcı maddeler bulunduran besin gıdalarından uzak durulması.

Uykusuzluğu ortadan kaldıran yöntemlere bakıldığında, “Sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesi uykusuzluk problemini ortadan kaldırır.” ifadesinin doğruluğu açık bir şekilde görülür.

Uyku Problemi Çeken İnsanlar Ne Yapmalı?

Uykusuzken uyuyamamak yaşayabileceğiniz en kötü durumlardan birisidir. Genel olarak aşırı yorgunluk durumu sizin uyuyamamanıza neden olabilecektir. Ancak uyuyamamanızın nedenlerinin doğru tespit edilmesi oldukça önemlidir. Uykunuzun gelmemesi, istediğiniz zaman uyuyamamanız, uyusanız bile gece sürekli olarak uyanmanız ve bunun gibi birçok farklı durum sizi istemediğiniz şekilde uyuyamamanıza neden olacaktır. Bu olumsuz durumların gerekçelerinin neler olduğunu öğrenmeniz bu aşamada oldukça önemlidir. Yapmanız gerekenlere bakacak olursak:

 • Her gece aynı saatte uyuyun ve sabahları aynı saatte uyanın.
 • Gündüzleri aydınlık ve sizin uykunuzu getirmeyecek ortamlarda bulunun.
 • Uykunuzun kaçmasına neden olacak kafein içeren içecekleri yatmadan önce tüketmeyin.
 • Alkol ve sigara gibi zararlı maddelerin kullanımını azaltın.
 • Uyumadan önceki 1 saat içerisinde uykuya hazırlık yapın. Günlük aktivitelerden uzak durun.
 • Uyumadan önce yapacağınız egzersiz rahat uyumanıza yardımcı olabilecektir. Ancak çok fazla egzersiz yapmak aşırı yorgunluğa neden olacağından uykuya dalmakta zorluk yaşayabilirsiniz.
Bebeğimde uyku sorunu var

Bebeklerde Uyku Problemi

“Yeni doğan bebeklerde uyku problemi nasıl çözülür?” sorusunun cevabının bulunması için birçok farklı araştırmalar içerisinde olabilirsiniz. Özellikle 1 yaşına kadar bebekler uyumakta zorluk yaşayabilirler. Bunun başlıca sebepleri bebeklerinizin yaşadıkları sağlık sorunları olabilir. Uyku sorunlarının nedenleri her zaman psikolojik olmayacaktır. Bebeklerdeki uyku sorunun çözülebilmesi için yapmanız gereken şeyler:

 • Uyumadan önce ılık banyo yaptırmak,
 • Bebeklerinize masaj yapmak,
 • Rahatlatıcı müzikler dinletmek,
 • Şarkı söylemek,
 • Kitap ya da masal okumak,
 • Bebeğinizin uyuyacağı odanın karanlık olması.

Derin Uyku Problemi

Uyku problemi için ne yapmalı diyorsanız uyuduğunuz süre içerisinde sizin uyku ihtiyacınızı karşılayabilmeniz için derin REM uyku evresinin sorunsuz olması gerekmektedir. Derin uyku probleminin başlıca nedenlerinin altında sağlık sorunları gelmektedir. Uyku apnesi, fazla kilolar, büyük bademcik, geniz eti, yaş, alkol, sigara ve uyuşturucu gibi maddelerin kullanılması, gündüzleri sürekli olarak şekerleme yapmak gibi nedenlerden dolayı derin uyku problemleri ortaya çıkmaktadır.

Hamilelerin uyku sorunu
Hamilelerin uyku sorunu

Hamilelikte Uyku Sorunu

Hamileliğin ilk 3 ayında salgılanan hormonlardan dolayı daha fazla uyku ihtiyacı doğmaktadır. Hamile olmadan önceki sürelerde uyusanız bile bu size yetmeyebilecektir. Yaşanılan uyku sorununun ortaya çıkmasının bir diğer nedeni ise geceleri sürekli olarak idrar yapma durumunun oluşmasıdır. Sürekli bölünen uyku nedeniyle bir türlü uykunuzu alamadığınız durumlar ortaya çıkacaktır.

Hamilelikte uyku gelmesi belli başlı nedenlerden dolayı uyuyamama gibi sorunlarla karşımıza çıkabilir. Uyumama nedenlerini sıralayacak olursak:

 • Sık idrar yapma isteği,
 • Mide ve bağırsak şikayetlerinin oluşması,
 • Bacak krampları,
 • Hamilelikten dolayı akciğer kapasitesinin artması ve bu nedenle oluşan nefes darlıkları,
 • Kasık ağrıları,
 • İklim değişiklikleri.

Uykuya Dalma Sorunu

Uykuya dalma sorunu sıkça karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Çoğu kişi kafalarını yastıklarına koydukları anda uykuya dalamamaktadırlar. Günlük yaşanan stresler, psikolojik sorunlar ve sağlık sorunları bu durumun gerçekleşmesine neden olmaktadır. Bu olumsuzluğun nedenlerinin araştırılarak giderilmesi daha kaliteli bir yaşam için oldukça önemlidir.

Çocukların uykuya dalamaması neden olur?
Çocukların uykuya dalamaması neden olur

Çocuklarda Uyku Problemi

Çocukların uykuya dalmakta sorun yaşamaları da yetişkin insanlarda olduğu kadar sıkça görülmektedir. Diğer bütün uyku sorunlarında olduğu gibi bu sorunun teşhisinin doğru yapılması oldukça önemli olacaktır. Uyku sorunları genel olarak ilk 2 yılda daha çok yaşanmaktadır. 2 yaş uyku bozukluğu geçici bir durum olmakla birlikte zamanla kendiliğinden de düzelebilecektir.

2 thoughts on “Uyku Problemi İçin Ne Yapılmalı?”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir