Uyku probleminin nedenleri

Uyku Probleminin Nedenleri

Uyku probleminin nedenleri bir çoğumuz için kapalı bir kutu olabilir ne kadar uğraşsakta uyku problemini çözemiyor olabilirsiniz. Ancak uykusuzluğun temeline iner ve detaylarına incelersek vücudunuzun uykusuzluğunu yenebiliriz.

Uyuyamama Problemi

Uyuyamama problemi birçok kişi tarafından yaşanan ve nedenleri açısından oldukça önemli olan problemler arasında yer almaktadır. Tam olarak neden uyuyamadığınızın teşhisi ve sorunun çözülebilmesi için uygulanacak olan tedavi bu noktada ayrıca önemlidir. Uygulanacak tedavinin ardından uyuyamama problemi ortadan kaldırılabilecektir.

Uyuyamama sorunları genel olarak geçici bir durum olabileceği gibi bir hastalığın sonucu da olabilmektedir. Uykusuzluktan dolayı vücudunuzun yaşayacağı birçok farklı durum ortaya çıkabilmektedir. Hayatınızın neredeyse tamamını etkileyecek olan bu olumsuz durumlar nedeniyle yaşam kaliteniz düşecek ve özellikle gündüzleri birçok sorun yaşayabileceksiniz. Uykusuzluktan dolayı vücudunuzun yaşayacağı sorunlara bakacak olursak:

 • Psikiyatrik rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilecek vücut direnci düşecektir,
 • Vücudumuzda bulunan akyuvar sayıları azalarak hastalıkların direnci azalır,
 • Vücudun kas gücünde zayıflamalar meydana gelir,
 • Kan şekerinizin dengesinde bozukluklar oluşur,
 • Vücut ısısında düşüşler yaşanır,
 • Sürekli çekilen uykusuzluk nedeniyle unutkanlıklar ve konsantrasyon bozuklukları oluşur,
 • Nefes alış veriş ritminde bozukluklar oluşur,
 • Konuşma ve görme bozuklukları oluşmaya başlar,
 • Sürekli olarak stres hormonu salgılanır ve sinirlilik hali, tahammülsüzlükler oluşmaya başlar.
Deliksiz uyku için ne yapmalı?
Deliksiz uyku için ne yapmalı?

Uykusuzluktan Önce Uyku

Uykusuzluk probleminin insan vücuduna verdiği zararlardan bahsetmeden önce uykunun vücut için faydalarından bahsetmek konu bütünlüğü açısında faydalı olacaktır. En genel ifadeyle uyku; bireyin fizyolojik ve psikolojik açıdan tahribata uğramamasını sağlayan bir yaşamsal faaliyettir.

Uyku probleminin nedenleri Birey için hayati derecede önemli olan bir faaliyet olarak nitelendirilebilecek olan uyku, toplam 5 süreçten oluşur. Normal şartlarda gelişen uyku faaliyetinde 1 adet “REM uykusu”, 4 adet ise “REM-Olmayan” süreç bulunur. Özellikle çocuklarda ve ergenlerde yani gelişim çağında olan bireylerde, etkin uyku vücut gelişimi üzerinde söz sahibi olan faktörlerin başında gelir. Uykunun, büyüme hormonunun salgılanması, hafızanın gelişmesi ve sinir sisteminin düzenli bir şekilde işlemesi görevlerini üstlenmesi, vücut için ne denli önemli olduğunun göstergelerinden birkaçıdır.

Uykusuzluk probleminasıl giderilir
Uykusuzluk probleminasıl giderilir

Uyuyamama Problemi Nasıl Çözülür?

Uyuyamama problemi yaşayanların akıllarındaki en önemli soru “uyuyamama problemi nasıl çözülür?” olmaktadır. Bu sorunların çözümü için öncelikle neden oluştuğunun ortaya çıkartılması gerekmektedir. Uyuyamama problemlerinde öncelikle kendi imkanlarınızla bu sorunu aşmak için almanız gereken önlemler bulunmaktadır. Uyku merkezlerine gitmenize gerek kalmadan kendi imkanlarınızla bu sorunu çözebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler:

 • Uyku programınızın belirli bir düzen içerisinde olması gerekiyor. Hafta sonu ve tatiller de dahil olmak üzere sabah uyandığınız ve gece uyuduğunuz saatlerin aynı olması gerekir.
 • Gündüzleri yapacağınız kısa ya da uzun uyku kaçamaklarını bırakmalısınız. Eğer gece uykusuzluğu çekiyorsanız yaptığınız bu şekerlemelerin etkisi olabilir.
 • Uykuya dalmadan yaklaşık 2 saat önce sizi strese sokabilecek bütün işlerden uzak durun. Bu süreçte kendinizi uykuya hazırlamalısınız.
 • Uyuyamama probleminin çözümleri arasında yapacağınız egzersizlerin çok önemli bir yeri vardır. Sabahın erken saatlerinde yapacağınız egzersizler hem vücut sağlığınız hem de uyku düzeniniz için gereklidir.
 • Uyumadan önce uyku egzersizleri ve yoga aktiviteleri vücudunuzu rahatlatacağından daha rahat bir uyku çekmenize yardımcı olabilecektir.
 • Yatak odanız sizin uyumanız içindir. Bu oda içerisinde dikkatinizi dağıtacak teknolojik aletler bulunmamalıdır. Ayrıca odanın ışık düzeyi de uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.
 • Eğer uzun bir süre uykuya dalamazsanız yatak odanızdan çıkarak farklı bir odaya geçmeniz gerekmektedir. Başka bir odada kitap okuyarak uykunuzun gelmesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra tekrar yatak odanıza geçersiniz.
 • Uyuyamama sorunları yaşıyorsanız kafein içeren içeceklerden, alkolden, sigara ya da uyuşturucu gibi maddelerden uzak durmalısınız.

Eğer bu önlemleri aldıktan sonra da aynı şekilde uyku sorunları yaşıyorsanız bu halde bir hastalıktan dolayı uyuyamıyor olabilirsiniz. Bir doktora ya da sağlık kuruluşuna başvurarak tedavi olabilirsiniz. Sebeplerin öğrenilebilmesi için uyuyamama problemi hangi doktor tarafından tedavi edilebileceğinin bilgisini internetten yapacağınız kısa bir araştırma sonucunda bulunabilecektir.

Uyku probleminin nedenleri nelerdir

Uykusuzluğun Temelleri

Hemen hemen bütün bireyler yaşantılarının bir bölümünde uykusuzluk problemi ile karşı karşıya kalmış ve birtakım sıkıntılar çekmiştir. Kısa dönemli yaşanan uykusuzluk problemlerinin yaşanması olağan bir durum olduğundan göz ardı edilmesinde sakınca yoktur. Fakat uzun süreli yaşanan uyku problemlerinin vücut direncini düşürmesi, hafıza kaybı ve iskelet-kas sistemi üzerinde yaptığı olumsuz etkiler göz önünde bulundurulduğunda asla göz ardı edilmemesi gerekir.

Elbette uykusuzluğun bireyden bireye değişkenlik gösteren birçok nedeni olabilir. Bireylerarası değişkenlik gösteren bu nedenler genelde psikolojik kökenlidir. Fizyolojik kökenli uykusuzluk nedenleri ise bu problemi yaşayan bireylerin tümünde ortaktır ifadesi yanlış bir ifade olmayacaktır. Bu bilgiler ışığında uykusuzluğun fizyolojik nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Yatılan odanın ses, ısı ve ışık yönünden uykuya elverişli bir ortam olmaması.
 • Alkol ve uyuşturucu madde kullanımı.
 • Solunum sistemi hastalıklar.
 • Hareket bozuklukları ve ağrı sendromları.
 • Uyku saatine yakın bir zaman diliminde sindirimi zor besinlerin tüketilmesi.

Görüldüğü üzere vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen rahatsızlıkların birçoğu uykusuzluğun (insomnia hastalığı) nedenli arasına dahil edilebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir