Uyku sorunu için bitkisel çözümler

Uyku Sorunu İçin Bitkisel Çözümler

Uykusuzluk sorununu ortadan kaldıran çözüm metotlarına ve belki de bu metotlar içerisinde en etkili olan uyku sorunu için bitkisel çözümler metodudur.

Genel bir tanımı yapılmak istenirse uykusuzluk, bireyin uykuya dalma ve uykuyu sürdürme sürecinde yaşadığı problemler olarak tanımlanabilir. Elbette uzun aralıklarla uykusuzluk problemi yaşayan bireylerde durum kronikleşmiş değildir. Uykusuzluk probleminin kronik bir hal alması için bireyin bir haftalık periyotta en az 3 kez bu sorunu yaşıyor olması gerekir.

Doğal uyku hapı nedir?

Uykusuzluk İçin Bitkisel Karışımlar

Gece uyuyamıyorum ve ne yapmalıyım diyorsanız özellikle kronik uykusuzluk probleminin doğal olarak çözümüne katkı sağlayan bitkisel karışımları şu şekilde sıralamak ve detaylandırmak gerekir:

Papatya Çayı

Uyku sorunu için bitkisel çözümler başında papatya çayı geliyor. Yapılan araştırmalar Türkiye’ de uykusuzluk probleminin çözüme ulaştırılması amacıyla en çok kullanılan bitki çayının papatya çayı olduğunu ispatlamıştır. Papatya çayının; sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırarak vücudu rahatlatma, özellikle ayaklarda meydana gelen kasılmaları hafifletme, boğaz ve solunum yollarındaki iltihapların atılmasına yardımcı olmak bilinen özellikleri arasındadır. Çayın tüm özellikleri göz önünde bulundurulduğunda uykusuzluk için birebir etkili olduğu açıkça görülür.

Limon Çayı

Limon çayının temel özelliğinin vücut sinir sistemini rahatlatmak olduğu belirtilmelidir. Buna ek olarak A, B, C ve D vitaminleri içeriyor olması soğuk algınlığı ve mide üşütmeleri üzerinde de etkili olmasını sağlar. Fakat sinir sistemini yatıştırıcı özelliğiyle uykusuzluk probleminin çözülmesinde etkin rol oynadığı göz ardı edilmemelidir.

Uykusuzluk için bitkisel ilaçlar
Uykusuzluk için bitkisel ilaçlar

Özetle yukarıda sıralanan  uyku getiren bitki çayları, genelde ise tüm bitki çaylarının tüketilmesi esnasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Bitki çaylarının doğal yöntemlerle elde ediliyor olması kullanım miktarları aşıldığı takdirde vücutta tahribata sebep olmayacakları anlamına gelmez. O nedenle bitki çaylarının uykudan bir saat önce tüketilmesi ve tüketim miktarının standartların üzerine çıkmaması gerekir. Aksi takdirde çayların merkezi sinir sisteminde tahribata neden olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Uyku bozukluğuna iyi gelen bitkiler
Uyku bozukluğuna iyi gelen bitkiler

Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki

Uykusuzluğa iyi gelen bitki çeşitleri oldukça fazladır. Geçmişten günümüze hastalıkların tedavisinde bitkisel çözümler kullanılmaktadır. Tıp dünyasının bu kadar gelişmiş olmadığı günlerde şifacılar tarafından yaşanan sorunlarla ilgili olarak bitkisel çözümler uygulanmaktaydı. Günümüzde alternatif tıp olarak adlandırılan bitkisel çözümlerin uygulanması uykusuzluk sorunlarında da kullanılmaktadır.

Uykusuzluk yaşanması farklı nedenlerden dolayı insanlar arasında sıkça rastlanılmaktadır. Bunun nedenleri psikolojik olabileceği gibi aynı zamanda sorun fizyolojik de olabilir. Genel olarak psikolojik nedenlerden dolayı yaşanan uykusuzluk sorunlarının giderilebilmesi için kendinizce önlem alabileceğiniz gibi sağlık kuruluşlarına başvurarak da olumlu sonuçları alabilirsiniz. Bu nedenle yapılması gerekecek olan işlemleri eksiksiz olarak yapmalısınız.

Bitkileri çay olarak demleyerek de tüketebilirsiniz. Genel olarak bitkilerin tüketilme şekilleri suyla karıştırılarak olmaktadır. Uykusuzluk sorununuza iyi gelecek çaylara bakacak olursak:

  • Sinir sistemine olumlu etkileri ile bilinen melisa bitkisinden yapılan çay size uyku yolculuğunda eşlik edebilecektir. Yaşadığınız stresi ve bozulan stresinizin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olacak bu çay sayesinde bebekler gibi uyuyabileceksiniz.
  • Çarkıfelek bitkisinden yapılan çay da uyumanıza yardımcı olabilecektir. Birçok farklı hastalığa da iyi geldiği bilinen bu bitkiden yapılan çay yatıştırıcı ve uyku getirici özelliktedir.
  • Mide sorunlarınıza da iyi gelecek olan nane çayı aşırı uyku getiren şeyler listesinde yer almaktadır.
  • Sinirlerinize iyi gelecek olan kediotu aynı zamanda uykusuzluğun en iyi ilacı olarak da bilinmektedir.
  • Soğuk algınlığı dönemlerinde de kullandığınız ıhlamur uykusuzluk sorununda da başrolde yer alıyor.
  • Stresin atılması için de kullanılan şerbetçiotu uyku sorunları için de birebirdir.
  • Uykusuzluğa en iyi gelen çaylar arasında ilk sıralarda yer alan papatya çayı içerek uyku düzeninizi sağlayabilirsiniz.

Yaşadığınız uyku sorunlarında tüketebileceğiniz bu çaylar sayesinde geceleri daha rahat bir uyku çekmenize de imkan sağlanabilecektir. Eğer bu çaylarla birlikte uygulayacağınız diğer yöntemlerden istediğiniz sonuçları alamazsanız sağlık kuruluşlarına mutlaka başvurmalısınız. Devlet ve özel hastanelerin bünyelerinde hizmet veren uyku merkezleri size bu konuda gereken desteği verebilmektedir.

Ayrıca uyku ortamından dolayı uyuyamıyor olabilirsiniz bunun için Uyku Maskesi Nedir? Nereden Alınır? makalemizi okumanızı öneririz. Bitkisel uyku ilaçlarından Nutraxin hakkındaki yazımızı okumak için Nutraxin Bitkisel Uyku İlacı yazımızı okuyabilirsiniz.

4 thoughts on “Uyku Sorunu İçin Bitkisel Çözümler”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir