Uykuda konuşmak neden olur

Uykuda Konuşmak Neden Olur?

Gece uykuda konuşmak neden olur? belki de o anda çok hararetli bir rüya görüyordunuz ya da gün içerisinde bir olayı tekrarlıyordunuz ki uykuda bağırabilirsinizde.

Uykuda Konuşma

Uykuda konuştuğu ya da sayıkladığı için ailesi, eşi ya da arkadaşlarının alay konusu olan bireylerin sayısının azımsanamayacak derecede yüksek olduğunu belirterek cümleye başlamak gerekir. Ne kadar alay edilen ve zararsız görülen bir durum olsa da uykuda konuşmak; düşük bir yüzde de olmasına rağmen bilinç altında yer etmiş birtakım problemlerin bir yansıması olarak ortaya çıkar.

Özellikle çocuk ya da ergen olarak nitelendirilen genç yaştaki bireylerde uykuda konuşma görülme olasılığı yetişkinlere oranla daha fazladır. Fakat yaş ilerledikçe ve zihinsel gelişim, karakter oluşumu tamamlanmaya başladıkça uykuda konuşma ortadan kalkacaktır. Nitekim yapılan istatistikler; bireylerin % 15’ inin uykuda konuştuğunu ve bu oranın yetişkin bireylerde % 3’ e kadar düştüğünü ispatlar niteliktedir. O zaman uykuda konuşmak neden olur sorusunun cevabını verelim.

Uykuda konuşmak

Gece Uykuda Konuşmak Bağırmak

Uykuda konuşmak ve yürüme sıkça rastlanılan durumlar arasında yer almaktadır. Uyku sorunları arasında yer alan gece uykuda konuşma durumu bir hastalığın sonucu olabilir. Bu nedenle mutlaka uzun süren ve hayatınızı olumsuz yönde etkileyen bu hastalığın tedavi edilmesi amacı ile sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Normal şartlar altında gece uykuda konuşma süresi 30 saniyeyi geçmemektedir. Ancak bu normalin üzerinde gerçekleşen durumlar bulunabilmektedir. Bir gece içerisinde birden çok kez konuşma durumunun gerçekleşmesi de rastlanmaktadır. Duyulan konuşmalar genel olarak kişinin kendisi ile konuştuğu gibi görünebilir. 3 ile 10 yaşları arasındaki çocukların yarısı geceleri uykuda konuşurken yetişkinlerde bu oran yüzde 5’e düşmektedir.

Uykuda konuşma durumlarının tam olarak ne zaman gerçekleştiği ya da gerçekleştirileceği durumları net değildir. Her gece gerçekleşebileceği gibi arada sırada da bu durumlar gerçekleşebilmektedir. Halk arasında genel olarak çok ciddiye alınmasa da önemli hastalıkların belirtileri olarak gece uykuda konuşmak bağırmak olabilir. Bu nedenle kesinlikle ciddiye alınmalıdır.

Uykuda konuşma neden olur?
Uykuda konuşma neden olur?

Uykudan Konuşmak Neden Olur ve Nasıl Çözülür?

Birey birçok farklı nedenden ötürü uykuda konuşabilir. Günün yorgunluğu, zihinsel faaliyetler devam ederken uykuya dalınmış olması, uyku esnasında sindirim sisteminin aktif olarak çalışıyor olması ve ilaç kullanımı uykuda konuşmaya neden olan etmenler olarak ifade edilebilir. Tüm bunlara ek olarak yüksek ateş, fiziksel gelişim ve paranoyalar da uykuda konuşmaya neden olan faktörlerdir.

İlk paragrafta belirtildiği üzere çoğunlukla çocuk yaştaki bireylerde rastlanan uykuda konuşma, ebeveynleri telaşlandırır ve bir dizi gereksiz önlem almaya iter. Burada unutulmaması gereken; uykuda konuşma probleminin gelişimini tamamlamamış bireylerde gayet normal olduğu, haftada üç ya da daha fazla yaşandığı takdirde bireye hissettirmeden tedbir alınması gerektiğidir.

gece uykumda konuşuyorum ne yapmalıyım
gece uykumda konuşuyorum ne yapmalıyım

Örneğin; ebeveynin uykudan önce çocuğuyla dertleşmesi uykudan konuşmanın önüne geçen basit fakat etkili bir yöntemdir. Uykuya yatmadan önce besin tüketiminin engellenmesi, bireyin egzersizler yardımıyla kas/iskelet sistemini rahatlatması da uykudan konuşmanın ortadan kaldırılmasında göze çarpan basit tekniklerden birkaçıdır.

Uykunuzda yaşlılarla konuşuyor, bir sokakta yürüyor, insanlara bağırıyor ya da içinizden konuşuyor olabilirsiniz bunlar normal karşılanmaktadır.

Uykuda Konuşmak Bağırmak Neden Olur?

REM uyku davranışı bozuklukları ve uyku terörü gibi uyku bozukluklarının yaşanıyor olmasının belirtileri arasında uykuda konuşmak ve bağırmak gibi durumlar da bulunmaktadır. Özellikle uyku terörü mağdurlarının yaşadıkları olumsuzluklar arasında çığlık atarak uyanmak, uykuda takla atmak, tekme atmak ya da yürümek yer almaktadır. Bu sorunu yaşayan kişilerin uyandırılması oldukça zordur. REM uyku davranış bozukluğu yaşayan kişiler gördükleri rüyalardan ve yaşadıkları olumsuzluklardan etkilenerek şiddet eğilimli olmaları da yaşanabilecek durumlar arasında yer almaktadır.

Uykuda konuşmak ve bağırmaya neden olabilecek diğer durumlara bakacak olursak:

  • Uyuşturucu madde bağımlılığı,
  • Yüksek ateş,
  • Kullanılan ilaçların bazıları nedeniyle,
  • Yaşanılan zihinsel rahatsızlıklar,
  • Stres
Uykuda konuşmaya çareler nelerdir?
Uykuda konuşmaya çareler nelerdir?

Gece Uykuda Konuşmak Tedavisi

Gece uykuda konuşmak tedavisi mutlaka yapılması gereken ve ertelenmemesi gereken durumlardır. Gerekçeleri açısından düşünüldüğünde tedavi önemli bir yer almaktadır. Uyku sorunlarının çözülebilmesi için oluşturulmuş olan uyku merkezleri size gerekli yardımı verebilecektir.

Uyku merkezlerinde tam olarak uyku halindeyken ne yaşandığını görebilmek için uyumanız beklenmektedir. Oluşturulan ortam içerisinde uyuduğunuz sürede tam olarak vücudunuzdaki gerçekleşen durumlar için cihazlar yerleştirilmiştir. Kalp atışlarınızın kayıt altına alınması için cihazlar, beyin fonksiyonlarınızı görmek için cihazlar ve neler yaptığınızı görmek için kameralar gibi birçok farklı amaç içerisinde hizmet veren cihazlar bulunmaktadır. Uyku odası olarak da adlandırılan bu yerlerde tam olarak neler yaşadığınızı görerek bir yol haritası oluşturulabilmektedir.

Tedavi süreci oluşturulan teşhise göre değişiklik göstermektedir. Eğer uykuda konuşma eyleminin nedeni çok ciddi bir hastalığın sonucu değilse bu duruma uygun tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Ya da ciddi bir hastalığın neden olduğu bir durumsa, o halde “gece uykuda konuşmak nasıl tedavi edilir?” sorusunun cevabı bu bulguların ışığında oluşacaktır.

Eğer ki geceleri uyuyamıyorum diyorsanız Geceleri Uyuyamıyorum Bitkisel Çözüm yazımızı okumanızı öneririz.

Yorumlar

  1. Bence uykuda konusmak cok tehlikeli bir durum aile yasantisi icjn. Cunku onemli sirlariniz olabilir bir bir yumurtlarsiniz uykuda

  2. Uykuda jonusam bir arkadasim vardi. Gece uyurken baslardi konusmaya, bazen kendi kendine gulerdi. Bizim uykukuzi kacirirdi ama sabaha matrak gecmesi paha bicilmezdj

  3. Mehmet Hayırlı

    Benim epilepsi hastalığım var bazen uykusuz kalıyorum bu benim için bir sorun olur mu acaba lütfen cevap verin makaleniz baya yardımcı oldu

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir