Uykulu araç kullanmamak için ne yapmalı

Uykulu Araç Kullanmamak İçin Ne Yapmalı?

Uykulu araç kullanmak hepimiz için oldukça riskli bir davranıştır. Uykulu araç kullanmamak için ne yapmalı? Uykulu araba kullanırken cezası var mıdır ve ne gibi önlemler alınmalı gibi bir çok soruya cevap veriyoruz.

Uykulu Araba Kullanmak

Uykulu araba kullanmak sonuçları açısından düşünüldüğünde sizleri ölüme götürecek kadar önemli ve ciddi bir iştir. Özellikle uzun sürecek olan yollara uykulu olarak çıkmanız kaza yapma ihtimalinizi arttıracaktır. Uykusuz dahi olsanız uzun yola çıktığınızda zaman ilerledikçe yorulmanız ve dikkatinizin dağılması sıkça karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle araç kullanmadan önce kendinizi hazırlamanız gerekmektedir.

Araç kullanmak başlı başına ciddi ve önemli bir iştir. Bir anlık dikkat dağınıklığı sizinle birlikte araç içerisinde bulunan diğer yolcuların da hayatlarını kaybetmelerine neden olabilir. Bu nedenle öncelikli olarak eğer yolculuk sırasında uykunuz gelirse arabayı müsait bir yere çekerek dinlenmeniz en doğru tercih olacaktır.

Uykulu Araç Kullanmanın Nedenleri?

Uykulu araç kullanmanın nedeni şüphesiz bireyin gece uykusunu yeterince alamamış olması yani uykusuzluk problemi yaşıyor olmasıdır. Bu açıdan bakıldığında uyku problemini doğuran nedenler ile ilişkili olduğunu söylemek yanlış bir ifade olmaz. Bir diğer ifadeyle; uykulu araç kullanmaya sebebiyet veren problem uykusuzluk olduğuna göre, uykusuzluğu doğuran faktörler aslında uykulu araç kullanmanın da nedeni olarak karşımıza çıkacaktır.

Uykulu Araç Kullanmak
Uykulu Araç Kullanmak

Bu bağlamda bakıldığında probleme neden olan etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bireyin uykuya yattığı ortamın sıcaklık, ışık ve ses bakımından uykuya elverişli olmaması.
  • Çeşitli sağlık sorunlarından ötürü bireyin gece uykusuna hiç yatamaması yahut verimli bir uyku faaliyetinde bulunamaması.
  • Uykudan önce besin tüketimi.
  • Solunum sistemleri ve damar sağlığı üzerinde bir hayli olumsuz etkileri olan alkol ve sigara tüketimi.
  • Birey yaşantısını ve vücut sistemini etkileyen her hastalıkta olduğu gibi uykusuzlukta da problemi doğuran nedenlerin ortadan kaldırılması tahmin edilebileceği gibi tedavi yöntemlerinin temelini oluşturur.

Peki ya araç kullanırken neden uykumuz gelir ve bu uykuyu önlemek için ne yapmalıyız?

Şoförler uyumamak için neler yapıyor
Şoförler uyumamak için neler yapıyor

Uykulu Araç Kullanmamak İçin Ne Yapmalı?

Uykulu araç kullanma sorunu özellikle geceleri taksiye çıkan ya da uzun yol otobüs şoförlüğü yapan bireylerde daha sık görülür. Bu durumun en önemli nedeni ise elbette; belirtilen meslek alanlarına mensup bireylerin uyku düzenlerinin bozuk olması ve uyku problemi çekmesidir.

Bu aşamada uykulu araç kullanma sorununun yalnızca belirli bir meslek grubunda faaliyet gösteren bireyler için geçerli olmadığını, herhangi bir mesleğe mensup bir bireyin de uykulu araba kullanabildiğini belirtmek gerekir. Gündüzleri uyumak ve geceleri çalışmak insanın doğasına aykırı olsa da bu döngüye mecbur olan bireylerin uygulayabileceği yegane faaliyet; gündüz uykusundan maksimum verim almak olacaktır. Bunun için ise bitkisel çaylar ve bedensel/zihinsel sistemleri rahatlatıcı faaliyetler tercih edilebilir.

Uykulu araç kullanan bireylerin odaklanma ve dikkatlerinin minimuma indiği ve bu durumun da trafik kazası nedenleri arasında ilk sıralarda yer aldığı göz önünde bulundurulursa, uykulu araç kullanma sorunun çözülmesi hem bireyin kendi sağlığı hem de toplum sağlığı açısından büyük önem taşır ifadesi yanlış olmayacaktır.

Uykusuz araba kullanmanın cezası nedir?
Uykusuz araba kullanmanın cezası nedir?

Uykulu Araç Kullanmak Cezası

Uykulu araba kullanmanın getirdiği olumsuz sonuçların birisi de kesilecek olan trafik cezalarıdır. Kendi ve diğer yolcuların hayatlarını riske atmanızın yanı sıra kesilecek olan cezalar da sizi zor durumda bırakacaktır. Herhangi bir seyahat acentesinde şoför olarak çalışanların gidecekleri yollara göre araç kullanabilecekleri limitler bulunmaktadır. Bu limitlere uyulmaması durumunda trafik ekipleri tarafından trafik cezası kesilecektir.

Kesilecek olan cezaların telafileri tekrar uykulu olarak direksiyon başına geçmeyerek yapılabilecektir. Unutmayın ki uykusuzluk trafik kazalarına neden olur ve kaza yapılması gibi durumların telafileri maalesef olmayacaktır. Bu nedenle uykulu araç kullanmak cezası beklenmeden mutlaka önlem alınması gerekmektedir. Bu şekilde hem kendi sağlığınızı hem yolcularınızın sağlığını hem de trafikte seyir halinde olan diğer araçlarda bulunanların sağlıklarını ve hayatlarını tehlikeye atmamış olursunuz.

Bu durum uyku düzensizliğinden dolayı oluşuyor olabilir bu yüzden dolayı Düzensiz Uyku Nasıl Önlenir? makalemize de göz atmanızı öneririz.

2 thoughts on “Uykulu Araç Kullanmamak İçin Ne Yapmalı?”

  1. Çok bilgilendirici yazi olmuş hayattan kopmak istemiyosan baskalarinida hayattan koparmak istemiyosan uykulu araç kullanmamak gerekiyo…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir