Uykulu Araç Kullanmamak İçin Ne Yapmalı?

Uykulu Araç Kullanmak

Uykulu Araç Kullanmanın Nedenleri?

Uykulu araç kullanmanın nedeni şüphesiz bireyin gece uykusunu yeterince alamamış olması yani uykusuzluk problemi yaşıyor olmasıdır. Bu açıdan bakıldığında uyku problemini doğuran nedenler ile ilişkili olduğunu söylemek yanlış bir ifade olmaz.

Bir diğer ifadeyle; uykulu araç kullanmaya sebebiyet veren problem uykusuzluk olduğuna göre, uykusuzluğu doğuran faktörler aslında uykulu araç kullanmanın da nedeni olarak karşımıza çıkacaktır.

Bu bağlamda bakıldığında probleme neden olan etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

– Bireyin uykuya yattığı ortamın sıcaklık, ışık ve ses bakımından uykuya elverişli olmaması.

– Çeşitli sağlık sorunlarından ötürü bireyin gece uykusuna hiç yatamaması yahut verimli bir uyku faaliyetinde bulunamaması.

– Uykudan önce besin tüketimi.

– Solunum sistemleri ve damar sağlığı üzerinde bir hayli olumsuz etkileri olan alkol ve sigara tüketimi.

Birey yaşantısını ve vücut sistemini etkileyen her hastalıkta olduğu gibi uykusuzlukta da problemi doğuran nedenlerin ortadan kaldırılması tahmin edilebileceği gibi tedavi yöntemlerinin temelini oluşturur.

Şoförler uyumamak için ne yapıyor?
Şoförler uyumamak için ne yapıyor?

Uykulu Araç Kullanmamak İçin Ne Yapmalı?

Uykulu araç kullanma sorunu özellikle geceleri taksiye çıkan ya da uzun yol otobüs şoförlüğü yapan bireylerde daha sık görülür. Bu durumun en önemli nedeni ise elbette; belirtilen meslek alanlarına mensup bireylerin uyku düzenlerinin bozuk olması ve uyku problemi çekmesidir.

Bu aşamada uykulu araç kullanma sorununun yalnızca belirli bir meslek grubunda faaliyet gösteren bireyler için geçerli olmadığını, herhangi bir mesleğe mensup bir bireyin de uykulu araç kullanabildiğini belirtmek gerekir.

Gündüzleri uyumak ve geceleri çalışmak insanın doğasına aykırı olsa da bu döngüye mecbur olan bireylerin uygulayabileceği yegane faaliyet; gündüz uykusundan maksimum verim almak olacaktır. Bunun için ise bitkisel çaylar ve bedensel/zihinsel sistemleri rahatlatıcı faaliyetler tercih edilebilir.

Uykulu araç kullanan bireylerin odaklanma ve dikkatlerinin minimuma indiği ve bu durumun da trafik kazası nedenleri arasında ilk sıralarda yer aldığı göz önünde bulundurulursa, uykulu araç kullanma sorunun çözülmesi hem bireyin kendi sağlığı hem de toplum sağlığı açısından büyük önem taşır ifadesi yanlış olmayacaktır.

 

Cevabı “Uykulu Araç Kullanmamak İçin Ne Yapmalı?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir