Uykumu Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

“Uykumu Alamıyorum Ne Yapmalıyım” uykusuzluk sorularının başında gelir. Öncelikle uyku problemini öğrenelim sonrasında neler yapmanız gerekiyor hep birlikte görelim.

Uyku Problemi Nedir?

Vücut fonksiyonlarının eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi adına gerekli faaliyetlerden bir tanesi, hiç şüphesiz uykudur. Kaliteli bir uykunun vücut sistemlerinin tümünü düzenleyici ve yenileyici etkiye sahip olduğu göz önünde bulundurularak, kaliteli uykuyu engelleyici faktörler üzerinde detaylıca durmak ve bu faktörlerin oluşumunu yani uyku problemini engellemek gerekir.

Bireyin yaşantısını sekteye uğratan sağlık sorunlarının tümünde olduğu gibi uyku probleminde de, sorunu ortaya çıkartan nedenler hakkında etkin düzeyde bilgiye sahip olmak, tedavi aşaması için önemli bir avantaj olacaktır.

Uyku Alamama Sorunu
Uyku Alamama Sorunu

Uykusuzluk sorunları nelerdir?

Bu kapsamda uyku problemi diğer bir ifadeyle; uykuyu alamamak sorununun oluşumunda etkin rol oynayan faktörleri şu şekilde listelemek mümkündür;

Gece uykum kaçıyor çözümü nedir?
Gece uykum kaçıyor çözümü nedir?
 • Uyku saatlerinin düzensiz olması ve bu neticede, vücudun kendini uykuya hazırlayamaması.
 • Vücudun herhangi bir bölgesinde var olan problemden ötürü bireyin fiziksel acı çekmesi ve sinir sisteminin sürekli uyarılması.
 • Uyku ortamının ısı, ışık ve ses gibi fiziksel şartlarının optimum koşullarda olmaması.
 • Bireyin uykudan önce besin tüketmesi ve sindirim sistemini rahatsız etmesi.
 • Bireyin günlük hayat içerisinde karşılaştığı olayların sinir sistemi üzerinde uyarıcı etki yapması ve bu durumun neticesi olarak uyku probleminin ortaya çıkması.

Sıralanan faktörlerin her birinin uyku problemi üzerindeki etkisi farklı olduğu ve bu etki derecesi bireyin yapısına göre değişkenlik arz ettiği unutulmamalıdır.

Görüldüğü üzere, uykuyu alamamak sorununu ortaya çıkartan etkenlerin ortak noktası; sinir sistemi üzerinde uyarıcı etki yapmasıdır. Dolayısıyla sinir sistemindeki bu etkiyi hafifletici önlemler almak, problemin ortadan kaldırılmasına büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Sürekli uyuma isteğim var
Sürekli uyuma isteğim var

Uykumu Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

Elbette uyku probleminin bireyin yaşantısı üzerinde yarattığı birtakım etkiler olacak ve bu etkiler, problem ile karşı karşıya kalan bireyin, “Uykumu alamıyorum ne yapmalıyım?” sorusunun yanıtı üzerine yoğunlaşmasını sağlayacaktır. Bu kapsamda, belirtilen soruya yanıt olarak verilecek faaliyetlerin, problemin tedavisi kapsamında da değerlendirilebileceğini ifade etmek gerekir.

Gün içerisinde sürekli uyuma isteği problemine çözüm bulabilmek adına bireyin alabileceği önlemler;

 • Uykuya yatılacak ve uykudan kalkılacak saatlerin büyük ölçüde düzene oturtulması ve önemli değişimlerin yapılmaması.
 • Uyku ortamının ısı, ışık ve ses şartlarına uygun hale getirilmesi ve bu kriterlerin optimum düzeylerde olmasına azami ölçülerde dikkat edilmesi.
 • Uykudan yaklaşık 1.5 saat önce besin tüketiminin durdurulması ve kafein, asitli ya da uyarıcı etkiye sahip içeceklerin tüketilmemesi.
 • İş ya da özel hayat içerisinde karşılaşılan problemlerin ortadan kaldırılması dolayısıyla sinir sisteminin rahatlatılması adına, sosyalleşmeyi sağlayıcı hobiler edinmek.

Uykumu alamıyorum ne yapmalıyım diyorsanız burada üzerinde durulması gereken nokta; sosyalleşme ile uykunun gelmesi arasındaki ilişkidir. Bakıldığında her ne kadar birbirinden farklı iki kavrammış gibi görünse de, modern toplumun getirdiği stresin hafifletilmesi ve sakin bir ruh haliyle uykuya yatmanın önünü açan faaliyetlerden bir tanesi de sosyalleşmedir. Bireyin, sosyal yaşantısında aktif bir kişiliğe sahip olması sinir sistemi üzerindeki baskıları hafifleterek uykuyu alamamak probleminin çözümüne katkı sağlayacaktır.

Uyku bozukluğu ilaçları nelerdir
Uyku bozukluğu ilaçları nelerdir

Uykusuzlukta ilaç kullanımı

Bu aşamada uyku problemlerinin çeşitli sınıflandırmaya tabi tutulduğunu belirtmelidir. Diğer bir ifadeyle; her uyku problemi kronik bir hal almaz ve hastalık kategorisine dahil edilmez. Uykusuzluğun hastalık olarak kabul edilmesi için, bir haftalık periyot içerisinde en az dört gün uyku problemi yaşanması gerekir.

Kronik olan yani hastalık olarak kabul edilen uykusuzluğun tedavisinde ilaç kullanımı ve psikolojik destek de alır. Bir önceki paragrafta sıralanan faaliyetler ise yanal tedavi, diğer bir ifadeyle; esas tedaviye yardımcı niteliktedir. Fakat unutulmaması gereken nokta; yanal tedavi tekniklerinin hastalığın ortadan kaldırılmasında kritik bir rol oynadığı ve tedavi başarısını büyük ölçüde yükselttiğidir.

Gece rahat ve kaliteli uyumak için ne yapmalı

İyi Bir Uyku İçin Ne Yapmalıyım?

Uykunuzu alamıyorsanız bunun en büyük nedeni kaliteli bir uykunuzun olmamasıdır. Ne kadar uyusam da yorgunum ya da sürekli uykum var halsizim gibi düşüncelere dalıyorsanız aşağıda verilmiş olan önerilere kulak vermenizi tavsiye ederiz.

Uykunun Uzunluğunu Değil, Verimliliğini Arttırın

Uyku, vücudumuzun dinlenmeye ortam hazırladığı gibi aynı zamanda akılsal fonksiyonların da yenilenmiş olduğu bir süreçtir. Sağlıklı ve dinç bir beden için, uyku süresinden yana aynı zamanda verimliliği de önemlidir. Kronik uykusuzluk problemi:

 • Aşırı öfke
 • Dikkat eksikliği
 • Depresyon
 • Performansta azalma
 • Konsantrasyon zorluğu
 • Yüksek tansiyon hatta metabolik problemlere kadar pek çok soruna sebep olabilir.
Uyku ilaçlarının yan etkileri nelerdir
Uyku ilaçlarının yan etkileri nelerdir

Hemen Bir İlaç Almaya Kalkmayın

Yetişkin insanlar için ideal uyku süresi 6 ile 8 saat arasındadır. Fakat uyku süresi kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Kronik uykusuzluğun nedeni birçok rahatsızlık olabilir fakat uyku için ilaç almak yerine psikolojik tedaviyi tercih etmelisiniz. Sorunları temelden çözmek her zaman daha etkili bir yol olacaktır. Uykusuzluk tipinize göre önce rutin yaşamınız düzenlenmeli ve daha sonra ise melatonin takviyeleri gibi ilaçlar ile tedavi tercih edilmelidir.

Deliksiz uyku için ne yapmalı
Deliksiz uyku için ne yapmalı

Kesintisiz Uyku İçin Önemli Noktalar

Özellikle “Uykumu alamıyorum ne yapmalıyım?” diyorsanız bu noktalara dikkat etmelisiniz.

 • İdeal oda sıcaklığı 20 ile 22 derece arasında olmalıdır.
 • Uyku için salon değil mutlaka yatak odası tercih edilmelidir. Televizyon karşısında alınan uyku verimli olmayabilir.
 • Gece lambası kullanılmamalıdır. Uyku esnasında salgılanmakta olan melatonin hormonu yalnızca karanlıkta iken salgılanır.
 • 21.00 ile 23.00 arasında melatonin hormonunun salgılanması tavan yapar. Bundan yararlanmak için uyku saatinizi ayarlayabilirsiniz.
 • Akşam 7’den sonra herhangi bir yiyecek yememek de oldukça önemlidir. Bazı insanlarda mide problemleri görülebilir ve uykuyu etkiler.Hemen hemen her gün aynı saatlerde yatıp kalkmayı alışkanlık haline getirmek gerekmektedir.
 • Spor, verimli bir uyku için en önemli faktördür. Düzenli olarak spor yapan kişilerde uyku verimliliği de fazladır.

6 thoughts on “Uykumu Alamıyorum Ne Yapmalıyım?”

 1. Uykumuzu alamiyorsak elbet bir yerde hata yapiyoruzdur vucudumuz kusursuz yaratilmistir oncelikle hatayi bulalim sonrasi kolayca cozulur zaten.

 2. Uykumu alamıyordum ve gerçekten yardımcı oldunuz ve dün akşam denedim ve çok güzel kalktim bu sabaha bu sorundan kurtulmak sanmıştım çok teşekkür <3

 3. Hayrettin güven

  Hocam çok sağolun makalenizi okudum. Gerçekten çok doyurucu ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Uyku sorunuma bayağı faydalı oldu. Ellerinize sağlık.

 4. Bence belli bir uyku duzeni icinde yasamaliyiz hani isimiz belli yasamimiz belli saatimiz belli gunluk en az 6 saat uyku ile 8saat arası yeterli olacaktır fazlası ise gerçekten sersem etkisi vererek uyku düzenimizi ister istemez bozacaktir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir