Uykunun gelmesi için ne yapılmalı

Uykunun Gelmesi İçin Ne Yapılmalı?

Uykunun gelmesi için ne yapılmalı ya da derin bir uykuya ihtiyacınız var ancak bunun için yapılması gerekenleri bilmiyorsanız tavsiyelerimize kulak vermelisiniz.

Uyku Problemi İle İlgili Genel İfadeler

Birey yaşantısında kısa ya da uzun süreli birçok sorunun ortaya çıkmasına sebebiyet veren uyku problemini ortaya çıkartan birçok faktör olabileceğini ve bu faktörler ortadan kaldırılmadığı takdirde sorunun çözülmeyeceğini belirtmek gerekir. Elbette problemi tetikleyen faktörlerin ortadan kaldırılması noktasında kabul gören birçok farklı teknik mevcuttur. Bu tekniklerin önemli bir kısmının etkileri kliniksel araştırmalar neticesinde kanıtlanmasına rağmen bir kısmını da toplum arasında deyim yerindeyse kulaktan kulağa yayılarak ortaya çıkmıştır.

Genel bir ifadeyle toparlanacak olursa; “Uyumak için ne yapmalı?” sorusunun yanıtını doğru bir şekilde verebilmek için uyku problemini ortaya çıkartan nedenlerin tam manasıyla saptanması gerekir. Fakat uykusuzluğun ileri seviyeye gittiğini düşünüyorsanız uyku bozukluğu için gidilecek doktorlar yazımızı da okuyabilirsiniz.

Uyumak için ne yapmalı

Bu bağlamda bakıldığında ilk aşamada uyku problemini tetikleyen nedenlerden bahsetmek çözüme ulaşma açısından büyük bir katkı sağlayacaktır. Uyku problemini oluşturan faktörleri;

 • İş ya da özel hayat içerisinde karşılaşılan problemler.
 • Yanlış uyku pozisyonu.
 • Uykuya yatma ve uykudan kalkma saatlerinin tam manasıyla belirlenememesi.
 • Alkol, sigara gibi vücuda zararlı maddelerin kullanımı.
 • Uykuya dalmadan önce besin tüketimi ya da uykuya açlık hissi duyarak dalmak.
 • Uyunan ortamın ışık, ısı, ses vb. fiziksel şartları.

Listelenen nedenleri ortadan kaldırmak belirtildiği gibi uyku problemini ortadan kaldırmak ile eş değer bir anlam taşır.

Uykusuzluk nasıl geçer Gece uykunun gelmesi için yapılması gerekenler.
Uykusuzluk nasıl geçer Gece uykunun gelmesi için yapılması gerekenler.

Uykusuzluğun Etkileri

“Yarın erken kalkacağım bunun için erken yatmam gerek.” gibi cümleleri sosyal yaşamın içerisinde aktif olarak rol alan bireylerin hemen hepsi birçok kez kullanmış ya da işitmiştir. Aslında bu cümlenin temelinde “Uyku gelmesi için ne yapılır?” sorusunun yanıtının arandığı açık bir şekilde görülür.

Sorunun cevabı üzerine açıklamada bulunmadan önce uykusuzluğun vücut üzerindeki etkilerinden bahsetmek konu bütünlüğü açısından doğru bir yaklaşım olacaktır.

Uyku; yenilenmesi ve dinlemesi amacıyla vücuda ayrılan zaman alanı olarak tanımlanabilir. Bu tanımdan da anlaşılabileceği gibi uykunun en temel görevi; gün içerisinde vücutta meydana gelen fizyolojik ve psikolojik tahribatın onarılması ve yeni bir gün için vücudun hazır hala getirilmesidir.

Bu bağlamda bakıldığında uykusuzluğun en temel etkisi; gün içerisinde ortaya çıkacak yorgunluk hissi ve sinir sistemi işletiminin yavaşlaması olacaktır. Belirtilen olumsuz etkiler bireyin yaşan standartlarında belirli ölçüde düşüşe sebep olacağı gibi sosyal yaşantısındaki ikili ilişkilerini de bir hayli olumsuz etkiler.

Uykunun hemen gelmesi için ne yapmalı?
Uykunun hemen gelmesi için ne yapmalı? 

Uyumak İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikli olarak düzenli spor yapmanın kasların gevşemesi üzerindeki etkisini belirtmek gerekir. Bu bağlamda bakıldığında “Uyumak için ne yapılmalı?” sorusuna verilecek ilk yanıt spor yapmak olacaktır.

Bir önceki paragraflarda belirtilen soruya verilebilecek en temel ve ilk yanıtlardan bir tanesi; uyuyamak belirtilerini önlemek için spor yapmaktadır. Elbette burada belirtilen spor yapmak ifadesi ile kastedilen profesyonel bir spor faaliyetinde bulunmak değildir. Uykuya dalmadan önce ev ortamında yapılabilen birkaç zahmetsiz egzersizin yapılması, bireyin kas-iskelet sistemiyle birlikte aynı anda sinir sisteminde de gevşemeye yol açacaktır. Buna ek olarak birey, bitkisel çaylar ile de uykusunun gelmesini sağlayabilir. Özellikle papatya çayı bu noktada kendini kanıtlamış ve en çok tercih edilen bitkisel çaydır.

Açıkcası Uykunun gelmesi için ne yapılmalı denildiğinde bireyin genellikle aynı ortamda ve aynı saatlerde uykuya dalma alışkanlığı edilmesi de sorunun yanıtı olabilecek faaliyetlerdir. Zihninin meşgul eden düşüncelerden dolayı uykuya dalamayan ve gün içerisinde bunun sıkıntısını yaşayan bireyler arkadaş ve aile çevresiyle iletişim kurmayı ya da profesyonel bir destek almayı düşünebilir. Sinir sisteminin ve kasların uykudan önce gevşemesinin kaliteli uyku için vazgeçilmez bir faktör olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir.

Tüm bunlara ek olarak alkol ve sigara kullanıyor ise bırakması ya da azaltması bireyin uyku problemini çözecek olan etkenlerden bir diğeri olacaktır. Son olarak uykuya dalmayı planlanan saatten önce bir saat kadar kitap okumak, sinir sisteminde yaptığı rahatlatıcı etki ile uyku gelmesi için yapılan faaliyetler arasında yer alır. Tüm bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda “Uyku gelmesi için ne yapılır?” sorusuna verilecek yanıtın bir hayli önemli olduğunu açık bir şekilde görmek mümkündür.

Tüm bunların yanı sıra neden uykunun kaçtığını merak  ediyorsanız İnsanın Uykusu Neden Kaçar makalemiz tam size göre!

1 thought on “Uykunun Gelmesi İçin Ne Yapılmalı?”

 1. Gayet mantıklı yöntemler bulunmakta.
  Bu gece deneyeceğim inşallah, uykum çok zor geliyor.
  Özellikle iş hayatımdaki stres den sanırım uyuyamıyorum.
  Makale yi okudum bugün uygulayacağım.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir