Uykusu olduğu halde uyuyamamak

Uykusu Olduğu Halde Uyuyamamak

Bir çok insan geceleri uykusu olduğu halde uyuyamamak durumuna maruz kalabiliyor bunun başlıca sebeplerini ve tedavisini sizlerle paylaştık.

Uykusuzluğun Etkileri

İnsan vücudunun temel ihtiyaçları arasında yer alan uyku; kemik gelişimi, vücut dokularının onarılması, organların yenilenmesi ve zihnin rahatlaması gibi birçok önemli işleve sahiptir. Uykunun vücutta sahip olduğu işlevlere bakıldığında uykusuzluğun bireyin yaşantısını üzerine yapacağı olumsuzlukları tercih etmek güç olmayacaktır.

Uykusuzluk problemi uzun soluklu ya da kısa soluklu olabilen fakat insanların % 95’ inin karşı karşıya kaldığı bir sorundur. Uykusu olduğu halde uyuyamamak problemi de uykusuzluğun bir alt sınıfı olarak ifade edilebilir.

Tıp literatüründen hastalık olarak ifade edilen uykusuzluk; dikkat dağınıklığı, organların kısım kısım yapılarının bozulması ve sinirlilik hali gibi birçok olumsuzluğa neden olur. Tüm bunlara ek olarak birçok hastalığın nedenleri arasında yer alan uykusuzluk, kronik bir hal aldığı takdirde tedavisi güçleşen bir hastalıktır.

Bu bağlamda bakıldığında uykusuzluğun alışkanlık haline getirilmeden tedavi edilmesinin birçok önemli problemin önüne geçeceği yanlış bir ifade olmayacaktır.

Uykuya dalamıyor huzursuzluk yaşıyorum
Uykuya dalamıyor huzursuzluk yaşıyorum

Uykusuzluk Probleminin Ortadan Kaldırılması

Sizde “uykum olduğu halde uyuyamıyorum” diyorsanız bu problemin ortadan kaldırılması noktasında öncelikli olarak bireyin disiplinli bir süreçten geçmesi gerektiği belirtilmelidir. Yani birey tedavi süresince uzman hekim tarafından belirlenen yönteme bağlı kalmalı ve disiplinli bir şekilde tedavinin uygulanmasından vazgeçmemelidir. Aksi takdirde kısa bir süre için problem ortadan kalksa da ilerleyen dönemlerde tekrar eden bir hal alacaktır.

Uykum var ama uyuyamıyorum
Uykum var ama uyuyamıyorum

Beynin uykuya dalamaması problemini ortadan kaldıracak olacak faktörler şu şekilde listelenebilir:

  • Günlük ya da haftalık periyotlarla düzenli olarak spor yapılması.
  • Uyku faaliyetinden bulunmadan önce sindirim sistemi üzerinde olumsuz etki yapan besinlerin tüketilmemesi.
  • Uyku ortamının fiziksel şartlarının elverişli olması ve uyku saatlerinin belirli standartlara oturtulması.
  • Uyku getiren bitkisel çayların destek amaçlı kullanılması.

Belirtilen dört faktör bireyin inisiyatifi altında olan ve kontrol edebileceği durumlar üzerinde yoğunlaşmıştır. Diğer bir ifadeyle birey, bu faktörleri yerine getirerek uykusuzluk problemini ortadan kaldırabilir.

Bu durumun depresyonla birlikte olmasına karşın Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri Nelerdir? makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir