Uykusuzluğu ortadan kaldırmak için öneriler

Uykusuzluğu Ortadan Kaldırmak İçin Öneriler

Geceleri yatağınıza yattığınızda sizde uyuyamayıp kara kara düşünüyorsanız uyku sorununa çare olarak sizlere birbirinden yararlı uykusuzluğu ortadan kaldırmak için öneriler hazırladık.

Genel İfadelerle Uykusuzluk

Zaman zaman uzun periyotlarla zaman zaman da kısa periyotlarla tekrarlanan uykusuzluk; bireyin uykuya elverişli olan zaman dilimi içerisinde yeteri miktarda dinlenememesi diğer bir ifadeyle yeni bir gün için hazır olamaması durumudur. İstatistiksel veriler de bireylerin yaşantıları içerisinde en az bir kez uykusuzluk problemi yaşadığını ispatlar niteliktedir. Öyle ki; yapılan araştırmalar insanların % 50’ sinin yaşantılarının bir döneminde uykusuzluk sorunu ile karşı karşıya kaldığı sonucunu vermiştir. Yetişkinler özelinde bakılacak olursa hayatında belirli dönemlerde uykusuzluk problemi yaşayan yetişkinlerin oranı % 40’ dır. Belirtilen % 40’ lık dilimin ise % 15’ i ağır bir uykusuzluk ile karşı karşıya kalmıştır. Şimdi uykusuzluğu ortadan kaldırmak için öneriler başlığımıza geçebiliriz.

Uykusuzluğu çözmek için öneriler
Uykusuzluğu çözmek için öneriler

Uykusuzluğu Önlemek İçin Öneriler

Uykusuzluğu ortadan kaldırdığı kliniksel araştırmalar sonucu kesinleşmiş olan önerileri sıralamak istersek:

 • Uyku saatlerinin sistematik olarak düzenlenmesi ve bu saatlerde keskin değişiklikler yapılmaması.
 • Mümkünse şekerleme yapılmaması. Fakat şekerlemeye çok ihtiyaç duyuluyorsa da şekerlemenin öğle vakitlerin yapılması.
 • Uykuya dalmadan önce kas sisteminin gevşemesi rahat ve etkin uykuyla doğru orantılı olduğunda, uykudan önce ılık bir suyla 10-15 dakika duş alınması.
 • Uykunun odanın yalnızca uyku için kullanılması ve odada mümkünse televizyon ya da bilgisayar gibi elektronik eşyaların bulunmaması.

Belirtilen öneriler genellikle hafif ve orta düzeyde uykusuzluk problemi çeken bireyler tarafından tercih edilir. Tüm bunlara ek olarak çeşitli bitkisel karışımlar da belirli düzeylerdeki uykusuzluk sorunun ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Uykusuzluk Problemi İçin Ne Yapmalı?

Yaşanan uykusuzluk sorunları müdahale edilmemesi durumunda daha büyük sorunlara neden olabilecektir. Bu nedenle özellikle bir ayın üzerinde süren uykusuzluk sorunları için mutlaka gereken müdahaleler yapılmalıdır. Peki uykusuzluk problemi için ne yapmalı?

Yaşanan sorunlarda direkt olarak ilaçlı müdahale yapılmasından ziyade alacağınız önlemlerle bu sorunların çözülmesini sağlayabilirsiniz. Bu nedenle yapacağınız her şey sizin sağlığınızın bozulmamsı için olduğu gerçeğine göre hareket etmeniz gerekmektedir. Uyku süresin arttırılmasına göre kalitesini arttırmanız daha tatmin edici sonuçlar verebilecektir.

Uyku kişiye göre değişiklik gösteren ve kişiden kişiye ne kadar uyku uyunması gerektiğinin değiştiği bir durumdur. Bu nedenle günde 8 saat uyumayan ancak buna rağmen uykusuzluk sorunları çekmeyen kişileri görebilirsiniz. Bu durumun başlıca nedeni bedensel ve ruhsal olarak uyunan sürelerin yeterli olmasıdır.

Sabahlara kadar uyuyamayan insanlar ne yapmalı?
Sabahlara kadar uyuyamayan insanlar ne yapmalı?

Uyumayan İnsanlar Ne Yapmalı?

“Uyuyamayan insanlar ne yapmalı?” sorusunun cevabı için aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz:

 • Uyumak için her zaman en doğru yer yatak odasıdır. Bunun dışında uyuduğunuz her yer sizin gece uykunuzu bozacaktır.
 • Yatak odanızın ideal sıcaklığı 21-22 derece civarında olmalıdır.
 • Yatak odasında televizyon, cep telefonu, tablet ya da bilgisayar gibi cihazların girmesi doğru değildir. Uyku sorunlarının yaşanmaması için mutlaka yatak odanızda sadece uyumanız gerekiyor.
 • Gece uykusunun bozulmaması için ışık ve ses izolasyonunun yapılmış olması gerekmektedir.
 • Gece lambasının kullanılması karanlıkta salgılanan melatonin hormonunun salgılanmamasına neden olacağından kullanılmaması gerekmektedir.
 • 20:30 ile 23:00 arası melatonin hormonunun salgılanması en üst seviyelere çıkmaktadır. Bu nedenle bu saatlerde uyumanız daha verimli olacaktır.
 • Uyumadan önce gece uyanmanıza neden olacak tuvalet ihtiyaçlarınızın giderilmesi en doğrusu olacaktır.
 • Uyumadan önce mutlaka yemek yenmemelidir. Özellikle ağır yemeklerin yenmesi ya da kafein içere içeceklerin içilmesi uykunuzu kaçıracaktır.
 • Haftada en az 3 gün spor yapmak sağlığınız için çok önemli olacaktır. Aynı zamanda uyku düzeninin sağlanmasına da yardımcı olur. Ancak kesinlikle sizi çok yoracak ve olması gerekenden fazla spor yapılmamalıdır. Bu durum ne kadar yorulursanız yorulun uyuyamayacaksınız.
 • Hafta içi ya da hafta sonu ayrımı olmaksızın aynı saatlerde uyuyup uyanmanız gerekmektedir.
 • Eğer yatağınıza girdikten sonra uykuya dalamazsanız çok fazla zaman kaybetmeyin. Farklı bir odada uykunuzun gelmesini sağlayabilir daha sonra yatak odanıza tekrar dönebilirsiniz.

“Uyku problemi nasıl çözülür?” sorusunun cevabı için size sunulan önerileri değerlendirebilir ve buna göre hayatınızı bir düzene sokabilirsiniz. Alacağınız önlemler uyku düzeninizi sağlayabilecektir.

Uykusuzluk için çarkıfelek çayı için

Uykusuzluk ile mücadelede kullanılan deyim yerindeyse en etkili silah çarkıfelek çayıdır. Uyku bölünmesini önlemek için çarkıfelek çayının özelliği kas sisteminin gevşemesini sağlaması, vücutta sakinleştirici etki yapması ve özellikle bacak ve bel bölgesindeki ağrıların hafiflemesini sağlamasıdır. Bunlara ek olarak yapısında bulunan maddeler neticesinde kandaki mutluluk hormonu seviyesini arttıran çarkıfelek çayının, fazla tüketilmesi yarardan çok zarar sebep olur. Belirtilen kullanım miktarlarının dışına çıkıldığı takdirde bitkisel çay, halsizlik ve iştahsızlık yapar.

Ayrıca Sağlık Açısından Uykuya İyi Gelen Besinler yazımızı da okumanızı öneririz.

26 thoughts on “Uykusuzluğu Ortadan Kaldırmak İçin Öneriler”

 1. Çarkıfelek çayının faydalarını etkisini öğrendiğimiz bu makale çok faydalı bir yazı olmuş. Uyku düzeni ile alâkalı aydınlatılmış bilgiler en önemli noktalardan birisi . Bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

 2. Çarkıfelek çayını ilk defa duydum daha önceden uykusuzluk çektiğim için melisa çayı içiyordum ama pek etkisini görmemiştim. Bu makale sayesinde çarkıfelek çayının denemeye değer olduğunu gördüm.

 3. Uykusuz olanlar mutlaka bu makaleyi okumalı ben uykusuzluk çekiyorum ama bu makale sayesinde atlattim çok teşekkürler

 4. Burak Can Ceylan

  Çok uykusuzluk çekmiyorum ama genelde bi rahatsız kalkıyorum sabahları makale açıklayıcı olmuş teşekkürler

 5. Güzel bir makale olmuş uyku problemime çok yardımcısı oldu artık rahat bir şekilde uyuyabiliyorum ve en önemlisi yorgun kalkmıyorum

 6. Sürekli uykusuzluk yasiyorum bu makeleyi okumam aydinlanmama.yol acti sayenizde artik icim rahat teşekkür ederim☺️☺️☺️

 7. Uyku problemine çözüm olarak çeşitli bitkisel karışımlardan bahsedilmiş bunu biraz açabilir misiniz lütfen?

 8. Uyku problemi ile karşılaşan bu %50 oranını biraz da yaş olarak açabilir misiniz ya da sınıflandırabilir misiniz?

 9. Gayet başarılı ve etkili bir makale olmuş. Açıkçası denedim ve cidden uykusuzluk sorunu yaşıyordum bende etkili oldu .

 10. Serhat Sahin

  Uyku düzeninini bozmamak çok önemli eğer bı kere bozulursa geri toplamak zorlaşır ve uykusuzluk başlar bu yüzden uyku düzeni bozulmamali ve nefes egzersizleri yapmaliyiz

 11. çok mantıklı bence uyku sorunu yaşayanlar bil hassa dikkate almalı ve çarkıfelek çayını kullanmalı

 12. uyku çok önemlidir uykuyu alamazsak piskolojik sıkıntılara yol açabilir bu yüzden dikkat edelim nedeni yormaya çalışalim

 13. Ben uyguluyorum ve daha cok verim aliyorum cok tesekkur ederim sizler sayesinde daha iyi uyuku uyuyabiliyorum tesekkurler

 14. ziver aybirdir

  Uykusuzluk çeken bi insan olarak bu makalle bana çok iyi geldi hem uykusuzluk çektiğim zaman ne yapacağımı biliyorum 🙂

 15. Bu aralar uyuyamıyordum çok yorgunluk ve uykusuzluk vardı üstümde çok iyi ve bilgilendirici bir makale olmuş elinize sağlık.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir