Uykusuzluğu yenmek için önemli öneriler

Uykusuzluğu Yenmek İçin Önemli Öneriler

Uykusuzluğu yenmek bazı insanlar için çok zor olabilir. Eğer ki insomnia (uykusuzluk) hastalığından ya da rahatsızlığından müzdaripseniz size vereceğimiz bir kaç öneri gerçekten işinize yarayabiliriz. Unutmamanız gereken şey uyumak hayatın en önemli parçasıdır, gelin birlikte uykusuzlukla mücadele edelim. Uykusuzluk nasıl geçer diye soruyorsanız buyrun sizler için derlediğimiz listeyi okuyun.

Her gün aynı saatte uyan

Çoğumuz haftasonları, haftaiçine göre daha geç kalkıyoruz böylece uyku düzenimiz alt üst olmuş oluyor. Pazar gecesi yatmanız demek pazartesine yorgun bir başlangıç yapmanız demektir. Uyku düzeninizi ayarlamak için her gün aynı saatte uyanmalısınız, belki 1 ya da 1.5 saatlik oynamalar olabilir.

Alkol, sigara ve kahveden uzak durun

Kafeinin etkisi bir kaç saatden başlayarak 20 saate kadar sürebilir buda uykunuzu bölmek için çok iyi bir sebep. Uyku saatlerinden önce çay – kahve gibi içeceklerin tüketimini bırakmalısınız. Alköl yapısı gereği ilk bir kaç saat yatıştırıcı olabilir ancak bundan sonraki uykunuzda rahatsızlık yaşamanıza neden olabilir.

Uykusuzluğunuzu yenin

Düzenli egzersiz yapın

Uyku probleminin çözümünün bir diğer güzel yöntemi ise düzenli egzersiz yapmaktır. Düzenli egzersiz yapmak; uykunuzu daha kaliteli ve etkili bir hale getirebilir. Her şeyden önce, egzersiz yapmak hem sağlığınız için iyi hemde vücudunuz yorulacağı için akşam uykunuz çabuk gelecektir. Unutmayın, gece uyumadan en geç 3 saat önce egzersizi bitirmiş olmanız gerekmekte.

Yatak odanızın çevresi rahat olmalı

Bir diğer uykusuzluğu yenmek için önemli öneri ise; Sıcaklık, ışık ya da gürültü uykusuz kalmamıza sebep olabilir. Her şeyden önce konforlu bir uyku için konforlu bir çevre yaratmalıyız. Uyumadan önce gerekli önemleri almayı unutmayalım.

Stresinizi azaltın

Uykusuzluğu yenmek için ne yapmalı? Tabii ki de stresi azaltmalı. Yoga ya da terapilere katılarak stresinizi azaltabilirsiniz. Stresli işler yapmaktan kaçının ve her şeyi akışına bırakın hiç bir şey sizden önemli değil. Stresi yenmek için drin nefes alıp verme teknikleri, hayal gücü ya da meditasyon uygulayabilirsiniz.

Gün içerisinde uykusuz kalıyorum

Gün içerisinde uyumayı sınırlandırın

Eğer ki gün içerisinde uyursanız akşam ki uykunuzu kaçırırsınız bu yüzden dolayı öğle uykusunu bir diğer adıyla şekerleme uykusunu sınırlandırmanız gerekir. Burada en önemli şey düzenli uyku şeklidir, evin içindeyseniz tembellik yapıyor ve uykunuz geldiyse bile akşamı bekleyip kaliteli bir uyku çekebilirsiniz.

Yatağa gitmeden önce tüm düşünce ve kaygılarınızı yok edin

Bir çoğumuz uykuya dalmaya çalışırken gün içerisinde yaşadığı olayları düşünüyor ve keşke şöyle yapsaydım diyebiliyor. İşte bunları düşünürken beynimizi gereksiz yere yoruyor ve uykudan uzaklaşıyoruz bu yüzden dolayı rahat bir uyku için tüm düşünce ve kaygılarımızı yok etmeliyiz.

Yatak aktivitelerini sınırlandırın

Uykusuzluğu Yenmek İçin Önemli Öneriler arasında yatak aktivitelerini sınırlandırmakda bulunuyor. Yatak temelde iki şey için kullanılır; birincisi uyumak ikinicisi ise cinsel birliktelik. Uykusuzluk rahatsızlığınız varsa yatakta ödev yapmaya, telefonla konuşmaya ya da televizyon izlemeye çalışmayın. Tüm bu aktiviteler uyanıklığınızı tetikleyecek ve uyku uyumak oldukça zor bir hale gelecektir.

Gece yatağa gitmeden önce bir şeyler yeyip içmeyin

Geç yemek yemeler ya da aburcubur tüketmek sizin sindirim sisteminizi çalıştırır ve uyuma esnasında zorluk yaşamanıza neden olur. Özellikle reflü ya da mide sorunlarınız mevcutsa bu çok önemlidir ve kesinlikle ara vermelisiniz. Rahat bir uyku için uykudan saatler önce soft besinler tüketmelisiniz.

Ayrıca bir diğer makalemiz olan Uykusuzluğu Ortadan Kaldırmak İçin Öneriler yazımızda çarkıfelek çayının önemini ve spesifik önerileri listeledik. Uykusuzluğu yenmek istiyorsanız ve öneriler işe yaramıyorsa kesinlikle doktora gitmenizi öneririz.

1 thought on “Uykusuzluğu Yenmek İçin Önemli Öneriler”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir