Uykusuzluk Hangi Hastalıklara Yol Açar

Uykusuzluk Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Uykusuzluk hangi hastalıklara yol açar? Uykusuzluk vücutta ne yapar ve uykusuz kalmanın zararlarını sizler için bulduk ve uyku problemine ne iyi geleceğini derledik.

Uykusuzluğun Olumsuz Etkileri

İnsanların yaşantıları boyunca uzun ya da kısa süreli olarak en az bir kez uykusuzluk problemi ile karşılaştığı kanıtlanmış bir istatistiktir. Dolayısıyla bu istatistikten yola çıkarak uykusuzluk ne denli yaygın bir problem olduğu üzerine fikir yürütülebilir.

Elbette birtakım günlük faktörlerin etkisinde ortaya çıkan kısa süreli uykusuzluklar hastalık kapsamına dahil edilmez. Burada bahsi geçen uykusuzluk hastalığı; vücudun fiziksel ve zihinsel yönden yenilenme ihtiyacının uzun süreli olarak karşılanamaması olarak tanımlanabilir. Diğer bir ifadeyle; bir haftalık zaman diliminde dört ya da beş gün uyku problemi çeken bireylerin karşı karşıya kaldığı durum uykusuzluk hastalığıdır.

Uykusuzluk ve hastalık ilişkisi
Uykusuzluk ve hastalık ilişkisi

Uykusuzluk ve hastalık ilişkisiBir önceki paragrafta da belirtildiği gibi uyku, vücudun fiziksel ve zihinsel açıdan yenilenmesi, dinlenmesi ve bireyin yeni bir güne başlaması için yerine getirilmesi zorunlu bir faaliyettir. Dolayısıyla uyku faaliyetinin tam manasıyla yerine getirilememesi birtakım eksikler meydana getirecektir. Bu eksiklikler şu şekilde listelenebilir:

 1. Dikkat kaybı ve odaklanma zorlukları.
 2. İştahsızlık ile birlikte gelen kilo kaybı.
 3. Boyun ve sırt bölgelerinde sızı şeklinde ağrı.
 4. Vücut dokularının yenilenme hızının düşüş göstermesi nedeniyle var olan yaraların geç iyileşmesi.

Listelenen olumsuzluklar deyim yerindeyse buzdağının görünen yüzünü temsil etmekte ve ortaya çıkması muhtemel olan birçok hastalığın zeminini hazırlamaktadır.

Bu aşamada “Uykusuzluk hangi hastalıklara yol açar?” sorusunun yanıtını detaylı bir şekilde aramak gerekir.

Uykusuzluk hangi hastalıklara yol açar
Uykusuzluk hangi hastalıklara yol açar

Uykusuzluğun Yol Açtığı Hastalıklar

Vücutta meydana getirdiği aksaklıklar ile uykusuzluğun yol açması muhtemel olan birçok hastalık vardır. Bu hastalıklar;

 • Kalp ve Damar Hastalıkları
 • Bağışıklık Sistemi Hastalıkları
 • Cilt Hastalıkları

olarak gruplandırılabilir. Her biri geniş kapsama sahip olan bu hastalıklar ile uykusuzluk arasındaki ilişkiyi ayrı ayrı değerlendirmekte fayda vardır. Kalp ve damar hastalıkları ile uykusuzluk arasındaki ilişkinin temelinde damarların yapısının tahribata uğraması yatar. Yapılan araştırmalar neticesinde uyku düzenindeki bozuklukların damar ve kalp sağlığı üzerinde doğrudan etkili olduğu görülmüştür. Bu tip sonuçlar elde edilen deneylerin sayısı bir hayli fazla olmakla birlikte varılan sonuç hemen hepsinde aynıdır.

Özellikle hassas bir çeper yapısına sahip olan kılcal damar dokularının yenilenme faaliyetlerinin uykusuzluk dolayısıyla aksaması damar tıkanıklığı, sertliği vb. gibi birçok hastalığın ortaya çıkmasına sebebiyet verecektir. Elbette bu durum yalnızca kılcal damarlar ile sınırlı değildir. Atardamar ve toplardamarlarda meydana gelen problemler dolaşım sisteminin temel elemanı ve çıkış noktası olan kalpte tıkanıklıklara sebep olarak bireyin yaşamını tehdit edecek düzeye gelebilir.

Hasta olmamak için uyuyun
Hasta olmamak için uyuyun

Burada üzerinde durulması gereken bir nokta da uykusuzluğun genler üzerinde yaptığı etkidir. Yapılan birçok deneyde uykusuzluğun 107 farklı gende bozulmaya sebep olduğu tespit edilmiştir. Uykusuzluk hangi hastalıklara yol açar? Özellikle uykusuzluk, cilt kırışıklığı ve cilt kuruluğu başta olmak üzere birtakım cilt hastalıklarını da oluşturabilir. Yine bu durumun nedeni de uykusuzluğun bireyin beslenme düzeni ve doku yenilenmesi üzerinde yaptığı etkilerle açıklanabilir.

Son olarak; uykusuzluğun bağışıklık sistemini bozması nedeniyle ortaya çıkan gribal enfeksiyon ve saman nezlesi hastalıklarının da bireyin yaşantısını olumsuz etkileyecektir. Tabi, uykusuzluğun bağışıklık sistemi üzerindeki etkisi kısa bir sürede ortaya çıkmaz. Aşama aşama gerçekleşen bu durum genellikle 10 günlük bir uykusuzluktan sonra kendini açık bir şekilde gösteremeye başlar. Sürenin bireye bağlı olarak değişkenlik göstermesi gayet doğal bir durumdur.

Bu aşamada dikkat edilmesi gereken noktanın; uykusuzluğun tedavisinde hekim onayı olmayan ilaçların kullanılmasıdır. Bireye yarardan çok zarar getirecek bu ilaçlar vücut sistemlerinin bozarak hastalıklara zemin hazırlayacak etkiye sahiptir. Dolayısıyla, hastalığın tedavisinde bireyin dikkatli davranması ve uzman hekim kontrolüne danışmadan ilaç ya da çeşitli bitki çaylarını tüketmemesi gerekir.

İnsomnia nedir ve Neden uykusuz kalırız
İnsomnia nedir ve neden uykusuz kalırız?

İmsomnia

Uykusuzluğun neden olduğu en önemli hastalıklardan biri ise diğer adı uykusuzluk olan imsomnia rahatsızlığıdır.  İmsomnio rahatsızlığı kişinin uykuya dalmasını engelleyen be uyuduğunda ise hemen geri uyandıran bir rahatsızlıktır. İnsomnia hastalığı olan kişiler uyandıklarında kendilerini oldukça yorgun hissederler ve günleri verimli geçmez. Bu durum yaşam kalitesini oldukça etkilemekle beraber kişiyi depresyona da sürükleyebilir.

Uykusuzluk probleminiz olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir uzmana gözükmelisiniz. Doktorunuz sizin hikayenizi dinleyip imsomnia olup olmadığınıza karar verecektir. Eğer böyle bir rahatsızlığınız varsa yaşam kalitesi için mutlaka tedavi edilmelidir.

Uykusuzluk hastalığı tedavi yolları nelerdir
Uykusuzluk hastalığı tedavi yolları nelerdir

Tedavi Yöntemleri

Uzmanlar imsomnia rahatsızlığı ile uğraşmakta olan hastalar için birçok uykusuzluk tedavi yöntemi geliştirmişlerdir. Birçok uzman bu durumu ilaç ile tedavi etmeye çalışsa da kendi yöntemleriniz ile de bu durumu aşabilirsiniz. Çoğu imsomnia hastası üzerinde yapılmış olan gözlemlere göre aşağıda belirtilmiş olan hususlar, size bu rahatsızlığı aşmanız konusunda yardımcı olabilir:

 • Gevşeme Egzersizleri: Gevşeme egzersizleri ile vücudunuzu esnetip yorabilirsiniz. Bu şekilde esnetilmiş olan vücut size uykuyu getirebilir. Aynı zamanda yogayı da deneyebilirsiniz. Yoganın da uykuyu getirdiği kanıtlanmıştır.
 • Beslenme Düzeni: Çoğu uzman uykusuzluğun nedeni olarak yanlış ve düzensiz beslenmeyi öne sürmektedir. Uyumayı planlamadan önce yenilen şekerlemeler uykuya neden olan en önemli sebeplerden biri olabilir. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinin sağlıklı ve zamanında yenmesi, bu tür uykusuzluk problemlerini aşmada yardımcı olur. Aynı zamanda akşam 7’den sonra yemek yenmesi de sakıncası olarak belirtilmektedir.
 • Yatak ve Yastık Seçimi: İyi ve kaliteli bir uyku için vücut tipine uygun yatak ve yastık seçimi oldukça önemlidir. Herkesin kas ve vücut yapısı farklı olduğu gibi ihtiyacı olan yatak tipi de farklı olabilir. Bunu göz önünde bulundurarak seçim yapılması gerekmektedir. Üst solunum yolları ile sıkıntı yaşayan hastalar ise mutlaka bunu göz önünde bulundurarak yastık seçmelidirler. Bu tür etkenler uyku kalitesini etkilemekle kalmaz, erken uykuya da sebep olabilir ve imsomnia ile savaşmaya yardım eder.
 • Düzenli Spor: Yukarıda belirtilen hususlar haricinde düzenli sporu hayatımıza dahil etmek çok önemlidir. Spor sadece vücudu dinç tutmaz, aynı zamanda hayat fonksiyonlarımızın düzenli olarak sağlanmasına da yardımcı olur. Yürüyüş ve spor yapmak uykuyu da etkileyen önemli faktörlerdendir.

Ayrıca REM uykusundan uyanmakta uykusuz kalmanıza neden olabilir REM uykusu nedir? isimli yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

1 thought on “Uykusuzluk Hangi Hastalıklara Yol Açar?”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir