Uykusuzluk hastalığı ve tedavisi

Uykusuzluk Hastalığı ve Tedavisi

Uykusuzluk (insomnia) hastalık seviyesine geldiğinde yaşam kalitesine bozabilir peki uykusuzluk hastalığı ve tedavisi nedir? Uyku problemini çözmek için ne yapmalıyız?

Uykusuzluk hastalığı ve tedavisi

Nedenleriyle Uykusuzluk Hastalığı

Vücuttaki sistemsel faaliyetleri olumsuz etkileyen her bir hastalıkta olduğu gibi uykusuzluk hastalığı için de tetikleyici birçok faktör mevcuttur. Nitekim bu faktörlerin doğru bir şekilde tespit edilmesi ve sonrasında yok edilmesi hastalığın tedavisini sağlayacaktır.

Buradan anlaşılabileceği gibi uykusuzluk hastalığı tedavisi iki aşamalıdır ve bu aşamalardan bir tanesi hastalığı tetikleyen faktörlerin tespit edilmesi olduğundan problemi meydana getiren nedenlerin üzerinde durmak elzem bir durum haline gelir.

Hastalığı meydana getiren nedenleri sıralamak istersek:

 • Vücuttaki fizyolojik bozukluklar.
 • Beslenme tarzında ve tercih edilen besin gruplarındaki yanlışlar.
 • Sigara, alkol ya da uyuşturucu tüketimi.
 • Kas ve iskelet sisteminin uykudan önce gevşeyememesi.
 • Sinir sistemi üzerindeki psikolojik baskı.
 • İş ya da özel hayat içerisinde yaşanan problemler.

Listelenen maddelerden de anlaşılabileceği gibi uykusuzluk hastalığını tetikleyen faktörleri fizyolojik ve psikolojik olarak ikiye ayırmak mümkündür. Burada değinilmesi gereken nokta; fizyolojik faktörlerin ortadan kaldırılması daha çok bireyin inisiyatifi altındayken, psikolojik faktörler için durum böyle değildir. Bu nedenle de uykusuzluk hastalığın tedavisinde en büyük engellerin bireyin yaşadığı psikolojik bunalımlar oluşturur.

İnsomnia hastalığı çözümü nedir

Uykusuzluk Hastalığında Tedavi Nasıl Olur?

Bir önceki paragraflarda da belirtildiği gibi etkin bir tedavi için hastalığı ortaya çıkartan nedenlerin tam olarak saptanması gerekir. Bu noktadan sonra bireye kalan; bu nedenleri çeşitli tedavi metotlarıyla ortadan kaldırmak olacaktır. Uykusuzluk hastalığı ve tedavisi için Uykusuzluk hastalığında kullanılan tedavileri; ilaç ve bitkisel olarak ikiye ayırmak mümkündür. Uykusuzluk ilaçları tedavisinin kronik hala gelen problemlerde uygulandığı ve gerek görülmedikçe başvurulan bir yöntem olmadığı belirtilmelidir.

Bitkisel tedavi yönteminde ise genellikle bitki çayları ve doğal karışımlar ön plandadır. Buna ek olarak bireyin yaşantısında yapacağı olumlu yöndeki değişimler de bitkisel tedavi yönteminin başarısına katkı sağlayacaktır. Uykusuzluk hastalığı ile karşı karşıya olan bireyin günde 20-30 dakika yürüyüş yapması ve bunun neticesinde kas-iskelet sisteminin gevşemesine yardımcı olması bu duruma verilebilecek en net örneklerden bir tanesidir.

İnsomnia Hastalığı Çözümü

İnsomnia hastalığı çözümü mutlaka tedavi edilmesi gereken ve hayatımızı olumsuz yönde etkileyecek olan durumlardan birisidir. Uykusuzluk durumu sadece uyuyamamak olarak algılanmamalıdır. Geceleri uykunun bölünmesi, erkenden uyumak gibi durumlar da uyku sorunu olarak tanımlanmalıdır. Uykusuzluğun yaşanan en olumsuz sonuçlarından birisi de yorgunluktur. Uykunun tam olarak alınamaması nedeniyle de yaşanabileceği gibi fazla uyunması durumunda da yorgunluk yaşanabilir.

Genel olarak kişiden kişiye değişmekle birlikte günde 6 ile 8 saat arası uyku ihtiyacı karşılayabilecektir. Uykusuzluk (insomnia) durumu stres ya da akut sebeplerden dolayı yaşanabilir. Sürekli olabileceği gibi geçici süre ile de bu sorunlar yaşanabilir. Ancak bir ay ve daha uzun süreli yaşanan uykusuzluk durumunun çözülebilmesi için mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

İnsomnia hastalığı nasıl geçer
İnsomnia hastalığı nasıl geçer

İnsomnia Hastalığının Nedenleri

İnsomnia hastalığının nedenleri kronik olabileceği gibi kadınlarda yaşanması ihtimali erkeklere oranla iki kat daha fazladır. Aynı zamanda genç ve yaşı geçkin kişilerde uykusuzluk sıkça karşılaşılmaktadır. Nedenlerine bakacak olursak:

 • Uykusuzluğu tetikleyecek ilaçların kullanılması,
 • Fiziksel ya da ruhsal olarak yaşanan rahatsızlıklar,
 • Yatak odasının ışık, sıcaklık ve ses koşullarının uykuya uygun olmaması,
 • Depresyon,
 • Uzun yolculuklar sonunda yaşanan jetlag,
 • Yaşanan troid hastalıkları,

Bu nedenlerden dolayı uykusuzluk sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu hastalığın kesin olarak varlığından bahsetmek için haftada en az 3 kez yaşanan ve 3 ay süren bir uykusuzluk sorunun olması gerekmektedir. Aynı zamanda geceleri en az 3 kez uykudan uyanma durumunun da olması gerekiyor.

İnsomnia Hastalığının Tedavisi

İnsomnia hastalığının tedavisi mutlaka yapılmalıdır. Tedaviden önce yaşadığınız sorunlarla ilgili olarak teşhisin doğru yapılması ilk aşamadır. En önemli aşama olan teşhisin yapılmasından sonra tedaviye başlanabilecektir. Ancak bunun için de tabii ki mutlaka belirtilerin görülmesi ile birlikte sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Tedavi için hastalığa neden olan durumların belirlenmesi gerekmektedir. Bu şekilde tedaviye başlanabilecek ve sorunların çözülmesi için gereken adımlar atılacaktır. Bununla birlikte uygulayacağınız egzersizler sayesinde uykusuzluk sorununun giderilmesi mümkün olabilecektir. Alacağınız tedavilerle birlikte uygulayacağınız ek önlemler için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekiyor.

Eğer ki uykusuzluğun sebebini daha ayrıntılı incelemek istiyorsanız İnsanın Uykusu Neden Kaçar? yazımızı da okumanızı öneririz.

1 thought on “Uykusuzluk Hastalığı ve Tedavisi”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir