Uykusuzluk neden olur ve çözüm önerileri

Uykusuzluk Neden Olur? Çözüm Önerileri

Uykusuzluk neden olur diye uykusuzluğu yoldan geçen birisine sorsak kesinlikle alacağımız cevap stres olacaktır. Evet stres uykuda çok önemli bir etkendir. Gece bütün günün stresi beyninizde karmaş dolaş bir hal alır ve uyku kalitenizi etkiler, kabuslar görürsünüz hatta uyuyamama ihtimaliniz bile mevcut. Gün içerisinde stres demişken arkadaşlarınıza, ailenize ya da herhangi birisine karşı biriktirdiğiniz sinirde gece uykunuzu bozacaktır.

Depresyon hallerinde bir çok insan uyku sıkıntısı çekmektedir. Bu durumda doktor tavsiyesinde ilaçlar kullanılmalıdır. Uykusuzluk ilaçları makalemizde uyku haplarını araştırabilirsiniz. İlaç demişken başka bir hastalığınızdan ötürü kullandığınız ilaçlarda bu uykusuzluğu tetikliyor olabilir.

Uykusuzluğun başlıca sebepleri
Uykusuzluğun başlıca sebepleri

Uykusuzluk Neden Olur?

Uyku sorunu yaşayanların akıllarındaki en önemli sorulardan birisi olan “uykusuzluk neden olur?” sorusunun cevabını sizlere vermeye çalışacağız. Altında yatan nedenler birden çok olabileceği gibi uyku düzeninizi ve psikolojik durumunuzu inceleyerek nedenler kolaylıkla bulunabilecektir.

Uykusuzluk yani insomnia hastalığı uykuya dalamamanıza, geceleri uykunuzun bölünmesine ya da uyku düzeninizin bozulmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda erken uyanmanız ve tekrar uyuyamamanız da bu hastalığın getirdiği olumsuz sonuçlardan birisidir. Uyuyamamanız ya da az uyumanız yaşadığınız uykusuzluk durumunda dolayı sosyal hayatınız da olumsuz olarak etkilenebilecektir.

Ne kadar uyunması gerektiğinin her insan için belirlenmiş ortak bir süresi bulunmamaktadır. Ancak yapılan araştırmalar günlük 6-8 saat arası uyunması gerektiği belirlenmiştir. Bu durum kişiye göre değişiklik göstermektedir. Bünyenizin durumuna göre daha az saatler uyumanız da yeterli gelebilecektir. Uykusuzluk ya da yeteri kadar uyuyamama durumu geçici olarak yaşanabilir. Ancak uzun süreli devam eden uykusuzluk sorunları için mutlaka gerekli önlemleri almalısınız.

Başlıca uykusuzluk nedenleri nelerdir
Başlıca uykusuzluk nedenleri nelerdir

Uyku kalitesini bozan etkenler

Sigara ve alkol kesinlikle uyku kalitesini bozan etkenlerdir. Eğlenceli uzun bir pazar gecesinden sonra pazartesi günü sabah erken saatte işbaşı yapmak hem moral olarak hemde vücut zindeliği olarak sizi sora sokacaktır. Her şeyin zamanını bilin ve aşırıya kaçmayın.

Kısacası Uykusuzluk neden olur sorusuna cevap olarak yediğiniz, içtiğiniz besinlerde uykusuzluğa neden olur. Yumuşak gıdalar yediğinizde mideniz rahat edecek ve gece güzel bir uyku çekeceksiniz. Ağır ve yağlı yemeklerden kaçının.

Uyku kalitesi ve uyku saati
Uyku kalitesi ve uyku saati

Uyku saati önemli midir?

Uykusuzluk için yapılan testlerde uykusuzluğun genlerin düzenini bozduğu ve hastalıklara yol açtığı açık bir şekilde gösterilmiştir. Normalde şartlar altında günde 9 saat uyuyorsanız bile bu uykuyu 7 saate indirmeniz bünyenin sarsılmasına ve hastalıklara davetiye çıkarmasına neden olacaktır. Ayrıca bir gün çok uyuyup bir gün az uyumak sakıncalı bir davranıştır.

Aşırı derecede uykusuzluk çekiyorsanız kesinlikle bir doktora görünmeli ve doktor tavsiyesinde ilaçlar tüketmelisiniz.

Bunların dışında solunum bozukluklarından kaynaklı olarak da uyku sıkıntısı çekebilirsiniz. Vücudunuzun herhangi bir fonksiyonunun zorlanması uyumanızı engelleyebilir. Her işin başı sağlık diyor ve doktor kontrollerini rutin bir şekilde yaptırmanızı öneriyoruz.

İnsomnia tipleri nelerdir?
İnsomnia tipleri nelerdir?

İnsomnia Nedenleri

İnsomnia nedenleri oldukça farklı olabilir. Genel olarak yaşanan insomnia hastalığının nedenlerine bakacak olursak:

  • Farklı hastalıklarınızdan dolayı kullandığınız ilaçlar,
  • Yaşamış olduğunuz fiziksel ve ruhsal hastalıklarınızın olması,
  • Uyuduğunuz yatak odasının sıcaklığının yüksek, gürültülü ya da ışık düzeyinin yüksek olması,
  • Depresyon durumunu yaşamanız,
  • Troid hastalıklarınızın olması,
  • Yaşadığınız kronik stres,
  • Psikolojik nedenler.

Bu nedenlerden dolayı uykusuzluk rahatsızlıkları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Alacağınız önlemler ve yaşadığınız olumsuz durumların düzeltilmesi ile birlikte daha rahat bir uyku çekebilirsiniz. Hafta içerisinde en az 3 kez ve 3 ay devam eden uykusuzluk durumu hastalığınızın olduğuna işaret edebilir. Bu nedenle uzun süreli yaşadığınız uykusuzluk sorunları devam ediyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. İnsomnia ilaç ya diğer yöntemler kullanılarak kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.

Rahat bir uyku için sıcak bir duş ve masaj makalemizi okumayı unutmayın!

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir