Uykuya dalamama nedenleri

Uykuya Dalamama Nedenleri

Uykuya dalamama nedenleri uyku bozukluklarından kaynaklı olabilir. Huzsursuzluk yaşıyor ve uykuya dalamıyorsanız bunun olumsuz etkileri olacaktır. Beynin uykuya dalması oldukça zorlu bir süreç olabilir.

Uykusuzluğun Olumsuz Etkileri

Bireyin yaşantısı boyunca birçok farklı nedenden ötürü uykusuzluk problemi ile karşı karşıya kalması ve bunun neticesinde gerek iş gerekse de özel hayat bazında birtakım olumsuzluklarla karşılaşması gayet olağan bir durumdur. Nitekim; insanların % 90’ ının yaşantıları boyunca en az bir kez uykusuzluk problemi ile karşı karşıya kaldığı yapılan araştırmalar neticesinde ispatlanmış bir veridir.

Bu bağlamda bakıldığında uykusuzluk problemiyle ilgili değinilmesi gereken temel nokta; uykusuzluk yaşayan kişilerin problemi gayet sakin karşılaması ve herhangi bir telaşa yer açmadan tedavi sürecinin başlatılması gerektiğidir. Uykusuzluk, tahmin  edilebileceği gibi bireyin yaşam kalitesinde önemli ölçülerde değişikliğe sebep olur ve bu değişikliklerin tümü negatif yöndedir.

Gece Uykuya Dalamama
Gece Uykuya Dalamama
 • Uykusuzluğun vücut üzerindeki temel olumsuz etkilerini şu şekilde sıralamak ve detaylandırmak mümkündür:
  Dikkat dağınıklığı ve odaklanamama: Uyku probleminin bireyin iş hayatında yapabileceği en büyük olumsuz etki şüphesiz dikkat dağınıklığı ve odaklanamama problemidir. Tahmin yoğun iş temposu ve baskısı altında çalışan bireylerde uyku probleminin deyim yerindeyse bir infial yaratması kaçınılmaz bir hal alacaktır.
 • Vücuttaki dokuların yenilenme sürelerinin gecikmesi: Kliniksel vakıalar üzerinde yapılan incelemeler, sağlıklı bir uyku faaliyetinde bulunan bireylerde dokuların uyku problemi yaşayanlara kıyasla daha hızlı yenilendiğini ve bu sayede bireyin enerjik bir görünüm kazandığını ispatlamıştır. Dolayısıyla enerjik ve hareketli bir yapının yanında vücuttaki sistemlerin sağlıklı işlemesi için şüphesiz uyku büyük bir ihtiyaçtır.
 • Psikolojik bir baskı oluşturma: Sinir sisteminin temel hücresi olan nöronların uyku problemi dolayısıyla uzun süre faal olarak çalışması özelde sinir sistemi genelde ise vücut üzerinde bir baskı oluşturacaktır. Bu durum uykusuzluğun kas ve iskelet sistemindeki tahribatına benzetilebilir. Gevşeme durumuna geçemeyen kasların bir süre sonra kramp vs. tarzı zorunlar çıkartması ile sinir sisteminin uyku problemine tepkisi eşdeğerdir ifadesi kullanılabilir.

Elbette uykusuzluğun olumsuz etkileri burada belirtilen üç faktör ile sınırlı değildir. Fakat; temel olarak bu faktörlerin ortaya çıktığını ve diğerlerinin bunlar etrafında şekillendiğini belirtmek gerekir.

Uykuya dalamıyor huzursuzluk yaşıyorum

Uykuya Dalamama Nedenleri Nelerdir?

Tahmin edilebileceği gibi geceleri uykuya dalamama sorunu yaşayan bireyler bu problemi kronik bir hale getirdikleri takdirde uykusuzluk hastalığı ortaya çıkacaktır. Diğer bir ifadeyle; uykuya dalamama, uykusuzluğun bir alt aşamasıdır. Bu bağlamda bakıldığında uykusuzluğu ortaya çıkartan nedenler ile uykuya dalamama nedenlerinin bire bir eşleşmesi doğal bir durumdur.

Uykuya dalamamanın nedenleri sıralamak istersek;

 1. Sürekli düşünme hali: Bireyin iş ya da özel yaşantısında karşı karşıya kaldığı heyecanları, üzüntüleri vb. duyguları sinir sistemini sürekli bir meşguliyet halinde tutuyorsa bu durumun neticesinde uykuya dalamama sorunun ortaya çıkması muhtemeldir.
 2. Vücudun herhangi bir noktasındaki fiziksel acı: Acı neticesinde sinir sisteminin sürekli uyarıldığı göz önünde bulundurulursa bu durumun uykuya dalamamayı meydana getirdiğini idrak etmek daha kolay olacaktır.
 3. Uykuya dalmadan önce yapılan faaliyetler: Uykuya dalmadan önce yapılan hatalı davranışlar geniş bir yelpazedir. Elbette bunlardan öne çıkan birkaç tanesi mevcuttur.

Özellikle uykuya dalmadan önce sindirim sisteminin çalışma sistemini bozan ağır yiyeceklerin tüketilmesi bireyi rahatsız edecek ve uykuya dalamamasını sağlayacaktır. İşte uykuya dalamama nedenlerinden biriside budur.

Buna ek olarak; uykuya dalmadan önce elektronik cihazlar ile uğraşılması ve beynin az miktarda da olsa radyasyona maruz bırakılması faydalı bir uyku faaliyetinin önündeki engellerden bir tanesi olarak karşımıza çıkar. Görüldüğü üzere uykuya dalamama sorununu doğuran etkenlerin temel olarak toplandığı nokta; genelde beynin özelde ise sinir sisteminin meşguliyetidir. Bu doğrultuda bakılırsa; problemin tedavisinde sinir sistemini rahatlatacak önlemlerin alınması gerektiği yerinde bir ifade olacaktır.

Uykuya dalamayan bebekler için ne yapmalı?
Uykuya dalamayan bebekler için ne yapmalı?

Bebeğin Uykuya Dalamaması

Bebeğin uykuya dalamaması ilerleyen süreçlerde sizlere sorun çıkartabilecek sonuçlara neden olabilir. Bebekler genel olarak uykuları geldiğinde nerede ya da nasıl olduğu önemli olmaksızın uykuya dalabilirler. Anne ve babaların yaptıkları yanlış uygulamalar sonucunda bu durum zamanla değişebilir. Uykuya dalamayan bebekler için ne yapmalı? Çünkü uykuya dalamama, düzensiz uyuma ya da uyuyamama gibi sorunların nedenleri annenin psikolojisinin bozuk olması da etkili olabilmektedir. Çevresel faktörler özellikle bebeklerin uyku düzenlerinde direkt olarak etkilidir.

Uykuya dalamamasının nedenlerinin doğru araştırılması gerektiği ile birlikte sağlık sorununun olup olmadığının kontrolü de bu aşamada oldukça önemlidir. Bebeklerin aşırı tok ya da aç olması, gazının çıkartılmamış olması, altının temizlenmemiş olması da bebeklerin uykuya dalamamalarına neden olabilecektir. Bunun nedeninin sağlık sorunu olmadığı sonucuna vardıysak evinizde kendi imkanlarınızla da bebeklerde uykuya dalamama çözümleri üretebilirsiniz.

 • Bebekler, yaklaşık 20-25 derecelik ısıda ve ışık açısından loş ve sessiz bir ortamda daha rahat uykuya dalabilirler.
 • Vücut yapıları nedeniyle bebeklerde 1 yaşına gelene kadar yastık kullanılmamalıdır.
 • Uyumadan önce sıcak bir banyo yaptırmak uykuya dalma konusunda yardımcı olabilir.
 • Bebeklerinizin gece ve gündüz kavramını anlayabilmeleri için uyanık oldukları zamanlarda aydınlık, uyku zamanlarında ise karanlık ortamlarda bulunmaları gerekmektedir.
 • Bebeğinizin uyumasından önceki 15 dakika süreyle yapacağınız masajlar da uykuya daha rahat dalmalarına yardımcı olabilir.

Beynin Uykuya Dalamaması

Yorgun ve sürekli olarak düşünmesi gereken şeyler olan beyin sizin uykuya dalmanızı engelleyebilir. Aklınızdaki sorular ve düşünmeniz gereken şeylerin bulunması sizin istediğiniz gibi uyuyabilmenizi engelleyebilecektir. Bu nedenle düşüncelerinizden arınmış bir şekilde yatağa girmeniz oldukça önemlidir.

Nörolojik hastalıklardan dolayı da uykusuzluk yaşandığı sıkça görülmektedir. Huzursuz bacak sendromu, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklar da sınıfa girebilecektir. Bu hastalıkların tedavisi için mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Aksi durumda uykusuzlukla birlikte daha büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.

Uykuya dalamama çözümü nedir?
Uykuya dalamama çözümü nedir

Uykuya Dalamama Sorunu Nasıl Çözülür?

Uykuya dalamama sorunlarının çözümü birden fazla yöntem kullanılarak gerçekleştirilebilecektir. Bunun için öncelikle nedenlerinin doğru tespit edilmesi gerekmektedir. Sağlık kuruluşları aracılığı ile yapılabilecek tedavilerin yanı sıra alacağınız bazı önlemler sayesinde de bu sorunu çözebilirsiniz. Yapılabileceklere bakılacak olursa:

 • Uyumadan yaklaşık olarak 2 saat öncesine kadar yemek yeme işlemini bitirmiş olmanız gerekmektedir. Yediğiniz yemekler sizleri uyku öncesi rahatsız edebilir ve uykuya dalmanız engellenmiş olur.
 • Vücudumuz bir saat gibi işlemektedir. Günlük rutinlerinizin her gün aynı saatlerde yapılıyor olması sizlere daha sağlıklı bir vücut verecektir. Bu nedenle mümkün oldukça aynı saatlerde uyumanız gerekir.
 • Uyumadan önce yapacağınız egzersizler hem daha fazla yağ yakılmasına hem de yorgun olacağınız için daha rahat uykuya dalmanıza yardımcı olur. Ancak çok fazla yorulmuş olmanız uykularınızı kaçırabilecektir. Bu nedenle aradaki dengeyi çok iyi sağlamanız gerekir.
 • Uyumak için doğru ortamın ayarlanması gerekir. Uyuduğunuz yerde dikkatinizi dağıtacak ve sizi uykudan uzaklaştıracak etmenlerin ortadan kaldırılmış olması çok önemlidir. Aynı zamanda loş bir ortam sizi daha hızlı uykuya götürecektir.
 • Uykuya dalamama çözüm listesi yapılacak olsa sizi rahatlatacak yöntemlerin bulunması ilk sıralarda yer alır. Bu nedenle özellikle stresli olduğunuz zamanlarda sizi rahatlatacak yöntemlerin bulunması uykuya daha kısa sürelerde dalmanıza yardımcı olur.

Uykusuzluk nasıl giderilir diyor ve eğer fizyolojik bir sorununuz yoksa genel olarak uyku problemlerinin temelinde stres ya da depresyon gibi psikolojik sorunlar daha fazla yer kaplamaktadır. Rahat bir uykunun temelinde rahat bir kafa yer alır. Bu nedenle daha rahat bir uyku ve kısa süreli uykuya dalabilme için mutlaka uyumadan önce kafanızı boşaltmanız gerekmektedir. “Uyuyamayan insanlar ne yapmalı?” sorusunun en önemli cevabı budur.

7 thoughts on “Uykuya Dalamama Nedenleri”

 1. Demir eksikliğinden de kaynaklanabiliyor bu sorun. Bir dönem yaşamıştım ilaç tedavisiyle anca kendime gelebildim. Zararları kesinlikle sayamayacak kadar çok aslında.

 2. Bendede gece yatağa geçtiğimde bir anda uyuyamıyorum. Aklımda gündüz yaşadığım olumsuz seyler stres yapıyor sanırım.

 3. Geri bildirim: Nutraxin Bitkisel Uyku İlacı | Uykusuzluk.net - Uyku Problemlerinize Çözümler

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir