Uyuyamamak neyin belirtisi

Uyuyamamak Neyin Belirtisi, Uykusuzluk Belirtileri Neler?

Uykusuzluk, uyku düzeninizi bozan geceleri bir sağa bir sola dönmenizi sağlayan başlıca düşmanımız peki ya bu uykusuzluk belirtileri neler? Enerjimizi ve ruh halimizi düşüren insomnia (uykusuzluk) nasıl ortaya çıkar?

Uyku Problemi Hakkında Genel İfadeler

İnsanların çoğu hayatlarının genellikle çalkantılı olarak geçen dönemlerinde uyku problemi yaşamıştır. Uyku problemi ile karşı karşıya kalan bireylerin % 95’ i kısa süre içerisinde bu sorunu çözmüş ve problemin kronik yani sürekli bir vaziyet almamasını sağlamıştır. Bu noktada uyku probleminin insan vücuduna verdiği zararlardan bahsetmek, problemin ne denli ciddiye alınması gerektiğini ispatlayacak nitelikte olacaktır.

Uyuyamamak neyin belirtisidir
Uyuyamamak neyin belirtisidir

Uykusuzluğun vücutta meydana getirdiği en büyük etki kısa ve uzun süreli bellek kapasitesini azaltıcı etki yapması yani bireyin unutkanlığının günden günde artmasıdır. Bunun yanında uykusuzluk, iskelet-kas sistemi üzerinde de birçok olumsuz etkiye sahiptir. Uykusuzluk problemi ile karşı karşıya kalan bireyler üzerinde yapılmış olan araştırmalar da bu durumu ispatlar niteliktedir. Öyle ki sorun ile karşı karşıya kalan bireylerin % 80’ inde bacak krampı şikayeti görülmüştür.

Sonuç olarak uykusuzluk belirtileri neler dediğimizde genel hatlarıyla bakıldığında uykusuzluğun vücuda verdiği tahribat fiziksel değil de zihinsel ağırlıklıdır demek yanlış bir ifade olmayacaktır. Sağlıklı düşünme ve karar verme yetisinin zamanla kaybedilmesi, hafızanın giderek zayıflaması ve reflektif hareketlerin zayıflaması bu söylemi destekler nitelikte olan durumlardır.

Kronik uyku problemi için ne yapmalı
Kronik uyku problemi için ne yapmalı

Kronik Uyku Probleminin Etkileri

Kronik hale gelmiş olan uyku problemi, vücut açısından ölümcül tehlike arz eden birçok önemli problemin habercisi olabilir. Uyku probleminin vücuda etkileri olarak ortaya çıkan bu hastalıklar; kalp krizi, damar sıkışması, karaciğer rahatsızlıkları, bilinç bozukluğu ve diyabet şeklinde sıralanabilir.

Elbette hastalıkların vücutta kuluçka dönemine girmesi yani yer etmesinin en büyük nedeni vücut bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Bu noktada uykusuzluğun en büyük etkisinin antikor üretimini azaltmak yani bağışıklık sistemini zayıflatmak olduğunu belirtmek gerekir. Kliniksel araştırmalar, ihtiyacından 2 saat de olsa az uyuyan bireylerde dahi belirtilen hastalıkların ortaya çıkma riskinin bir hayli arttığını ispat etmiştir. Netice itibariyle uykusuzluk; vücut sistemlerinde genel bir deformasyona sebep olarak insan sağlığını tehdit edici bir vaziyet alabilmektedir.

Başlıca uykusuzluk belirtileri

Özetle uykusuzluk belirtileri neler dediğimizde bu faktörler ortaya çıkacaktır.

 • Geceleri uzun süre uyanık kalmak
 • Gece kendiliğinden uyanmak
 • Çok erken kalmak
 • Gece kalitesiz uyku uyumak
 • Güniçerisinde yorgun, bitkin ve uykulu hissetmek
 • Bir şeye odaklanamamak ya da hatırlayamamak
 • Hataların ya da kazaların artması
 • Uyku hakkında kaygı duymak
Uykusuzluk için hangi doktora gitmeliyim?
Uykusuzluk için hangi doktora gitmeliyim

Ne zaman doktora görünmeli?

Yukarıdaki listedeki belirtilerden bir kaç tanesi mevcutsa doktora gözükmelisiniz. Uykusuzluk yaşam kalitesini düşüren ve gün içerisinde zorluk çıkaran bir durumdur. Uykusuzluk hastalığını atlatmak için bitkisel tedaviler deneyebilirsiniz ancak en sağlıklı doktora gözükmek olacaktır.

Neden uykusuz kalıyorum?

Uykusuz kalmanızın başlıca sebepleri stres, seyahat düzeni ya da geç yemek yemek olabilir. Öncelikle kendinizin hayatınızı düzene sokmalısınız. Meditasyonlar yapabilir, günlük spor ve egzersiz yapabilir ve alkol, kafein ya da nikotin gibi vücudumuz için fazlasının zararlı olacağı alışkanlarımızı sonlandırabiliriz. Belki de hormanel düzensizliklerden dolayı, 60 yaşın üzerinde olduğunuz için, çok fazla stres altında olduğunuz için ya da düzensiz bir programa sahip olduğunuz için uykusuzluk çekiyor olabilirsiniz ve düzensiz uykuya neden olabilir.

Yetersiz uyku sonucunda ne olur

Yeteri Kadar Uyumazsak Ne Olur?

 Uyku vücudumuz için çok önemlidir ve vücut için bu kadar önemli olan bir şey eksik olduğunda elbette birtakım olumsuz detaylar belirebilir. Uykusuzluk peşinde istemediğimiz durumları getirebilir ve bu durumlar kronik hastalıklara kadar yükselebilir. Eğer uykusuzluk problemi yaşıyorsak muhakkak bu durumun üstesinden gelmeli veya uzman doktorlara gitmeliyiz. Aksi taktirde:

 • Beyinde kan basıncını ayarlayan damarlar tıkanabilir ve inme yaşanabilir.
 • Gerekli olan hormonlar salgılanamadığı için kanser gibi kronik rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.
 • Stress ve mutsuzluğun artması görülebilir.
 • Unutkanlık ve dalgınlık yaşanabilir, zamanı verimli geçiremeyebiliriz.
 • Dinleme, anlama gibi beceriler zamanla zayıflayabilir.
 • Bağışıklık istemi çökmeye başlar ve uzak hastalıklara bile çok kolayca yakalanabiliriz.
 • Erken yaşlanma görülebilir.
 • Obeziteye olan yatkınlık artabilir, kilo alma hızlanabilir.
 • Sürekli baş ağrısı ile mücadele etmek zorunda kalabiliriz.

 Uykusuzluğun yukarıda yazılanlar hariç daha birçok yan etkisi vardır. Yeteri kadar uyku alınmadığı taktirde vücut fonksiyonları meydana getiremez ve yorulur. Dolayısıyla kaliteli ve iyi bir yaşam için uyku düzenimizi yerine oturtmamız gerekmektedir.

 

4 thoughts on “Uyuyamamak Neyin Belirtisi, Uykusuzluk Belirtileri Neler?”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir