Yatağa Yatınca Uykum Kaçıyor

Yatakta Uyku Kaçması

Yatağa Yatınca Uykum Kaçıyor diyenler ne yapmalı? uyku sorunu çekiyorsanız en iyi çözümleri sizler için derledik.

Uykuya Dalamamak

Bireylerin birçoğu yaşantısının belirli dönemlerinde uykuya dalamamak problemi ile karşı karşıya kalabilir. Bu problem kısa süreli olabileceği gibi uzun süreli bir hal alarak uykusuzluk hastalığına dönüşebilir.

Fiziksel ve zihinsel olarak yıpratıcı dönemlerden geçen bireylerin uykuya dalamamak sorununu yaşaması oldukça doğal karşılanması gereken bir durum olup alınacak birkaç ufak önlem ile ortadan kaldırılabilir.

Sorunu ortadan kaldıracak önlemlerden bahsetmeden evvel “Uykum gelmiyor.” ya da “Yatağa yatınca kaçan uyku beni çok yoruyor.” söylemlerini doğuran nedenlere değinmek gerekir.

Bu kapsamda problemin nedenleri;

  • Vücudun herhangi bir bölgesinde var olan fiziksel ağrı.
  • Bireyin gün içerisinde yaşadığı olayların etkisinden kurtulamaması.
  • Uykuya yatmadan evvel besin tüketilmesi ve bu durumun sindirim sistemini rahatsız ederek uykuya dalmayı zorlaştırması.
  • Bireyin uyku saatlerini belirli standartlara göre belirleyememesi.

şeklinde listelenebilir.

Elbette sorunu ortaya çıkartan nedenlerin tespiti ve ortadan kaldırılması, bireyin uykuya dalmasını kolaylaştıracak ve “Yatağa yatınca kaçan uyku” problemi birey için rahatsızlık vermeyecek bir hal alacaktır.

Uykuya Dalamama Sorunu Çözümü
Uykuya Dalamama Sorunu Çözümü

Uykuya Dalamamanın Çözümü

“Problemin çözümü noktasında en sık tercih edilen teknik; bitkisel çay tüketimidir. Bu bağlamda tüketilen bitkisel çaylar; papatya çayı, ıhlamur, kedi otu çayı ve çarkıfelek çayı olarak sıralanabilir.”

Bitkisel çay tüketimi uykuya dalamamak noktasında oldukça faydalı olsa da, çayın kullanım miktarına dikkat ve hazırlanma aşamasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde bitkisel çayların hiçbir faydası olmayacağı gibi vücut için zararı da dokunacaktır.

Bitkisel çay kullanımının yanında bireyin beslenme ve yaşam tarzını düzenlemesi de problemin ortadan kalkması noktasında faydalı olacaktır. Örnek vermek gerekir ise; uykuya dalmadan önce besin tüketiminin ortadan kaldırılması bireyi beslenme tarzında yapacağı bir düzenlemedir ve problemin çözümüne katkıda bulunur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir