Yatağa Yatınca Uykum Kaçıyor

Yatağa Yatınca Uykum Kaçıyor

Yatağa yatınca uykum kaçıyor diyenler ne yapmalı? Uyku saatinizi ayarlayabilir, vücudunuzdaki problemi bulabilir ya da sizlere önereceğimiz tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.

Uykuya Dalamamak Neden Olur?

Bireylerin birçoğu yaşantısının belirli dönemlerinde uykuya dalamamak problemi ile karşı karşıya kalabilir. Bu problem kısa süreli olabileceği gibi uzun süreli bir hal alarak uykusuzluk hastalığına dönüşebilir. Fiziksel ve zihinsel olarak yıpratıcı dönemlerden geçen bireylerin uykuya dalamamak sorununu yaşaması oldukça doğal karşılanması gereken bir durum olup alınacak birkaç ufak önlem ile ortadan kaldırılabilir.

Sorunu ortadan kaldıracak önlemlerden bahsetmeden evvel “Uykum gelmiyor.” ya da “Yatağa yatınca kaçan uyku beni çok yoruyor.” söylemlerini doğuran nedenlere değinmek gerekir.

Uykuya Dalamama Sorunu Çözümü
Uykuya Dalamama Sorunu Çözümü

Bu kapsamda problemin nedenleri;

  • Vücudun herhangi bir bölgesinde var olan fiziksel ağrı.
  • Bireyin gün içerisinde yaşadığı olayların etkisinden kurtulamaması.
  • Uykuya yatmadan evvel besin tüketilmesi ve bu durumun sindirim sistemini rahatsız ederek uykuya dalmayı zorlaştırması.
  • Bireyin uyku saatlerini belirli standartlara göre belirleyememesi.

şeklinde listelenebilir.

Yatağa yatınca uykum kaçıyor” diyorsanız elbette sorunu ortaya çıkartan nedenlerin tespiti ve ortadan kaldırılması, bireyin uykuya dalmasını kolaylaştıracak ve “Yatağa yatınca kaçan uyku” problemi birey için rahatsızlık vermeyecek bir hal alacaktır.

Uykuya dalamama neden olur
Uykuya dalamama neden olur

Uykuya Dalamamanın Çözümü

Problemin çözümü noktasında en sık tercih edilen teknik; bitkisel çay tüketimidir. Bu bağlamda tüketilen bitkisel çaylar; papatya çayı, ıhlamur, kedi otu çayı ve çarkıfelek çayı olarak sıralanabilir.

Bitkisel çay tüketimi uykuya dalamamak noktasında oldukça faydalı olsa da, çayın kullanım miktarına dikkat ve hazırlanma aşamasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde bitkisel çayların hiçbir faydası olmayacağı gibi vücut için zararı da dokunacaktır.

Bitkisel çay kullanımının yanında bireyin beslenme ve yaşam tarzını düzenlemesi de problemin ortadan kalkması noktasında faydalı olacaktır. Örnek vermek gerekir ise; uykuya dalmadan önce besin tüketiminin ortadan kaldırılması bireyi beslenme tarzında yapacağı bir düzenlemedir ve problemin çözümüne katkıda bulunur.

Uykuya dalmak için pratik tavsiyeler
Uykuya dalmak için pratik tavsiyeler

Uykuya Dalmayı Kolaylaştıran Tavsiyeler

Uyumak isteyip uyuyamamak bazen çok can sıkıcı olabiliyor. Fakat yatağa girince kaçan uyku için yapılabilecek birçok önerimiz var. Siz de uyumak isteyip de uyuyamıyorsanız aşağıdaki önerilere kulak verin.

Koyunları Tersten Sayma Taktiği

Yıllardır bir uyku taktiği olarak bilinse de koyun saymak bazen o kadar da etkili olmayabiliyor. Fakat zihnimizi biraz daha yorarsak eğer, uykuya ihtiyaç duyup daha erken uyuyabilir. Bunun için koyunları tersten sayma taktiği çok daha yardımcı bir taktik olabilir. 1’den başlamak yerine bu koyunda 100’den başlayıp geriye doğru saymayı deneyelim. Bu zihnimizi daha çok yoracaktır ve sandığımızdan çok daha kolay uykuya dalmamızı sağlayacaktır.

Kısa Süreli Parmak Masajları

Ayak parmaklarımız, vücudumuzda bulunan diğer noktalara göre çok daha hassas noktalardır. Bu hassas noktalara yapmış olduğumuz ufak dokunuşlar ve masajlar ise bizi gevşetip uykuya daha da yakınlaşmamıza sebebiyet verebilir. Siz de daha kolay uykuya dalmak için bu masaj tekniğini deneyebilirsiniz. Yaklaşık olarak 2 dakika gibi bir süre ayaklarınıza masaj yaparsanız, uykuya dalmanın daha da kolaylaştırdığını görebilirsiniz. Bunu her gece yapmayı ihmal etmeyin.

Yatakta Uyku Kaçması
Yatakta Uyku Kaçması

Ilık Bir Duş

Uykuya dalamama problemlerinin en büyük sebeplerinden biri vücudunuzun gevşememiş olmasıdır. Ilık ve sıcak su ise vücut gevşemesinde önemli bir rol oynar. Uykuya dalmakta sıkıntı yaşıyorsanız ılık bir duş alıp yatağa tekrar yatmayı deneyin. Aynı zamanda yeni değiştirilmiş çarşaflar da size kolaylık sağlayabilir.

Ayrıca Ilık duş ve masajla uykusuzluğun önüne geçin makalemizi okuyarak bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bitki Çayları

Bitki çaylarının sinirleri yatıştırdığı ve insanı gevşettiği herkesçe bilinmektedir. Uyku problemleri yaşıyorsanız çözüm olarak bitki çaylarını da düşünebilirsiniz. Fakat bunun içine her bitki dahil değildir elbette. Her bitkinin sağlamış olduğu farklı bir yararı vardır ve araştırmadan içmemeniz tavsiye edilir. Uyku getirme konusunda en etkili olan bitkiler ise melisa, papatya, rezene ve ada çayıdır. Uyumayı planlamadan yarım saat önce tüketebilirsiniz.

Tüm bu yöntemleri denedikten sonra eminiz artık “Yatağa yatınca uykum kaçıyor” demeyeceksiniz ancak hala işe yaramıyorsa diğer makalelerimize göz atmanızı öneririz.

1 thought on “Yatağa Yatınca Uykum Kaçıyor”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir