Yenidoğan bebeklerin uyku sorunu

Yenidoğan Bebeklerin Uyku Sorunu

Yenidoğan bebeklerin uyku sorunu hepimiz için tatlı bir telaş olabilir. Bebeklerin ihtiyaç duyduğu uyku saatlerini inceleyelim.

Bebeklerin Uykuya Dalamaması

Genel olarak bu konuda “yenidoğan bebeğim uykuya dalamıyor” şeklinde dönüşler yapılmaktadır. Bunun nedeni bebeklerinizin sağlık problemleri olabileceği unutulmamalıdır. Yapılması gereken en önemli şey uzun süren uykusuzluk durumlarında sağlık kuruluşlarına başvurmanız olacaktır. Genel olarak bebeklerinizin uykuya dalabilmeleri için uygun ortamın hazırlanması olumlu sonuçlar almanıza yardımcı olmaktadır. Uyuyacağı odanın loş bir ışıkla aydınlatılması ve aydınlık olan yerlerden uzak durulması yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de işe yarayacaktır. Bu nedenle yapmanız gereken ilk iş uygun ortamın hazırlanmasıdır.

Bebekler yapıları gereği karınlarını doyurduktan ve altları temizlendikten sonra uykuya dalarlar. Gündüzleri sürekli olarak uyku halinde olan bebekleriniz geceleri gündüze göre daha çok uyanık olurlar. Bebeklerinize vereceğiniz uyku eğitimi sayesinde daha sağlıklı çocuklar yetiştirebileceksiniz. Bebeklerin yatakta uyumaya alıştırılması oldukça önemli olacaktır. Yatakta uyutmaya alıştırdığınız bebekleriniz yatağa gittiklerinde uyumak için gittiğini anlayacak ve daha rahat uykuya dalabileceklerdir. Verdiğiniz kararlar ve eğitimler size ilerleyen süreçlerde daha yardımcı olacaktır. 3 aylık bebek uyku eğitimi ilk etapta ve ilerleyen süreçlerde size ve bebeklerinize daha sağlıklı günler verebilecektir. Bu nedenle vereceğiniz bütün eğitimler oldukça önemli olacaktır.

Yenidoğan bebeklerde uyku düzeni ve uyku saati
Yenidoğan bebeklerde uyku düzeni ve uyku saati

Yenidoğanlarda uyku düzeni nasıl olmalı?

İnsan vücudunun temel faaliyetlerinden biri hiç şüphesiz uykudur. Uyku faaliyeti özellikle yenidoğanlarda yani bebeklerde diğer yaş gruplarına kıyasla ayrı bir önem arz etmektedir. Fizyolojik ve psikolojik gelişiminin başında olan bebeklerin her birinin ihtiyaç duyduğu uyku süresi farklılık gösterir. Fakat genel olarak bakılacak olursa şu şekilde bir listeleme yapmak mümkündür:

 • 0-4 aylık bebekler için günde ortalama 13-15 saat uykuya ihtiyaç duyulur.
 • 4-6 aylık bebeklerde günlük olarak ortalama 10-13 saat uyku gerekir.
 • 6-12 aylık bebekler için ise 10-12 saat arası uyku yeterli olacaktır.

Elbette burada verilen uyku saatleri yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen ortalama verilerdir. Bebeğin uykuya olan ihtiyacı kaliteli uyku süresiyle doğru orantılıdır. Diğer bir ifadeyle; kaliteli bir uyku faaliyetinde bulunan bebeğin uyku süresi de doğru orantılı olarak azalacaktır. Bu noktada bebeklerde kaliteli uyku için ebeveynlere düşen görevlerden ve alınabilecek önlemlerden bahsetmek gerekir.

Yenidoğan uyku sorunu
Yenidoğan uyku sorunu

Öncelikli olarak anne karnı gibi korunaklı bir ortamdan çıkan bebeklerin uyku konusunda çevre şartlarına uyum sağlayamayarak huysuzluk yapmaları yadırganmamalıdır. İkinci adım olarak anne sütünün öneminin farkına varılmalıdır. Bebeğin beslenme kalitesi ile uyku arasındaki ilişki göz önünde bulundurulduğunda annenin protein yönünden zengin besinler ve sıkı tüketimine özen göstermesi şüphesiz yenidoğan bebeklerin uyku sorunu ile birlikte birçok problemin önüne geçecektir.

Yeni Doğmuş Bebeğimi Uyutamıyorum

Yeni doğan bebeğim uyumuyor diyorsanız belirli bir farkındalık düzeyine erişen ebeveynlerin alabileceği diğer önleyici faaliyetleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

Bebeğin ilk iki ya da üç aylık süre içerisinde iki saatten fazla uyanık bırakılmaması gerekir. Bu durumun nedeni ise; bebeklerin bünyelerinin zayıf olması ve bunun neticesinde çabuk yorulabilmelidir. Tabii bebeklerin yorulma süreleri ve dirençleri birçok nedenden ötürü farklılık gösterebilir. Bu nedenle de; bebeğin uykusu geldiği anda uyutulması gerektiği ifadesi daha doğru olacaktır.

Bebeklerin ilk aylarında uykudan aniden uyanmasının nedenlerinden bir tanesi de kendilerini güvensiz bir ortamda hissetmeleridir. Bu bağlamda bakıldığında özellikle 0-4 aylık bebeklerin bu dört ayı tulum içerisinde yani kundaklanarak geçirmesi gerekir. Yapılacak bu kundaklama faaliyeti bebeğe anne karnındaki güveni ve sıcak ortamı sağlayacak böylece bebek kesintisiz bir uyku faaliyetinde bulunabilecektir.

Yeni doğan bebeğin uyku düzeni
Yeni doğan bebeğin uyku düzeni

Yenidoğan bebeklerde uyku problemi nasıl çözülür?

Yeni doğan bebeklerin uyku sorunu için karnı doyurulan bebeklerin hemen sonrasında uykuya yatırılması toplum tarafından normal bir durum olarak bilinse de birçok yanlışlık barındırmaktadır. Öncelikli olarak midesi dolu bir bebeğin uykuya yatırılması huzursuz bir uyku olacaktır ve bebeğin sindirim sistemini de olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle; beslendikten sonra bebeğin yarım ya da bir saat kadar başka faaliyetler ile oyalanması ve uyumaması sağlanmalıdır.

Uzmanlar tarafından tavsiye edilen; beslenme sonrasında ebeveynler ile bebeğin oyun oynaması böylece ebeveynler ile bebek arasındaki duygusal bağ kuvvetlenecek ve bebeğin zihinsel gelişimine katkı sağlanacaktır.

Zaman zaman ebeveynler ile bebeğin birlikte uyuması da yenidoğan bebeklerin uyku sorunu noktasında önleyici faaliyetler olarak değerlendirilir. Özellikle annenin sesini duyması ve onun tenine temas etmesi bebeğin kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Bebeğin kendini güvende hissetmesi ile uyku faaliyeti arasındaki ilişki göz önünde bulundurulduğunda birlikte uyuma faaliyetinin önemi daha net anlaşılacaktır.

Bebeği uyutma teknikleri nelerdir
Bebeği uyutma teknikleri nelerdir

Bebeği uyutma teknikleri

Yeni doğan bebeğim uykuya dalamıyor diyorsanız hemen herkesin bildiği gibi Türk Kültürü’ nde yüzyıllar öncesinden gelen bir ninni geleneği vardır. Yapılan araştırmalar ayakta ya da beşikte sallanarak uyutulan bebeklerin daha sağlıklı bir gelişim sağladığını ispatlamıştır. Bu durumun nedeni ise yine bebeğin bulunduğu ortamı güvenli hissetmesidir. Anne karnında sallanarak 7-9 ay geçiren bebeklerin sallanarak uyutulması hiç şüphesiz onların kendilerini anne karnında ve güvende hissetmelerini sağlayacaktır. Yeni doğan bebek çok uyuyorsa da sorun değil.

Görüldüğü gibi yenidoğan bebeklerin uyku sorununun önüne geçilmesi amacıyla alınabilecek önlemler gayet basit, uygulanabilir ve etkilidir. Bebeğiniz 2 aylık da olsa 3 aylık da olsa tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda; ebeveynler bebeklerinin yaşadığı uyku problemlerini gözlerinde büyütmemeli ve belirtilen basit önlemler ile sorunun önüne geçmelidir.

Bebeklerde Uyku Sorunu Bitkisel Çözüm

Bebekler belirli bir süreye kadar sürekli olarak uyumaktadırlar. Gelişimleri ve büyümeleri açısından uyku durumları oldukça önemlidir. Özellikle uyudukları süre içerisinde vücutlarının büyüme hormonu salgılamaları nedeniyle mutlaka uyku düzenlerinin olması gerekir. Bebeklerde yenidoğan bebeklerde uyku sorunu mutlaka çözülmesi gereken ve sonuçları açısından oldukça önemli konular arasında yer almaktadır.

Uzun süreli uyuyamama sorunları için mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurmak gerekecektir. Sağlık kuruluşlarından önce uyku sorununun çözülmesi için uygulayabileceğiniz bitkisel çözümler de mevcuttur. Ancak bebeğinizin herhangi bir alerjik reaksiyonlar almaması için kullandığınız bitkilere ayrıca önem göstermeniz gerekmektedir. Özellikle bebeğinizi yatırmadan önce yapacağınız masajlar rahatlamalarına ve daha hızlı şekilde uykuya dalmalarına yardımcı olabilecektir. Yapacağınız masajların daha etkili sonuçlar vermesi için aşağıdaki ürünleri kullanabilirsiniz:

 • Sandal ağacı yağı,
 • Bergamot yağı,
 • Mercanköşk yağı,
 • Sedir ağacı yağı,
 • Lavanta yağı,
 • Kabe samanı yağı,
 • Ylang ylang yağı.

Bu yağlardan bebeğinizin hoşunuza gidecek kokuları kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ayrıca Bebeklerde uyku düzeni nasıl sağlanır? makalemizi okuyarak bebeğinizin uyumasında yardımcı olabilirsiniz.

4 thoughts on “Yenidoğan Bebeklerin Uyku Sorunu”

 1. Bebeklerde de uyku problemi olduğunu yeni öğrendim.Sitede paylaşmış olduğunu konular için teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını diliyorum

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir