Yenidoğan Bebeklerin Uyku Sorunu

Yenidoğan uyku sorunu

Yenidoğanlarda Uyku

İnsan vücudunun temel faaliyetlerinden biri hiç şüphesiz uykudur. Uyku faaliyeti özellikle yenidoğanlarda yani bebeklerde diğer yaş gruplarına kıyasla ayrı bir önem arz etmektedir.

Fizyolojik ve psikolojik gelişiminin başında olan bebeklerin her birinin ihtiyaç duyduğu uyku süresi farklılık gösterir. Fakat genel olarak bakılacak olursa şu şekilde bir listeleme yapmak mümkündür:

  • 0-4 aylık bebekler için günde ortalama 13-15 saat uykuya ihtiyaç duyulur.
  • 4-6 aylık bebeklerde günlük olarak ortalama 10-13 saat uyku gerekir.
  • 6-12 aylık bebekler için ise 10-12 saat arası uyku yeterli olacaktır.

Elbette burada verilen uyku saatleri yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen ortalama verilerdir. Bebeğin uykuya olan ihtiyacı kaliteli uyku süresiyle doğru orantılıdır. Diğer bir ifadeyle; kaliteli bir uyku faaliyetinde bulunan bebeğin uyku süresi de doğru orantılı olarak azalacaktır. Bu noktada bebeklerde kalite uyku için ebeveynlere düşen görevlerden ve alınabilecek önlemlerden bahsetmek gerekir.

Öncelikli olarak anne karnı gibi korunaklı bir ortamdan çıkan bebeklerin uyku konusunda çevre şartlarına uyum sağlayamayarak huysuzluk yapmaları yadırganmamalıdır. İkinci adım olarak anne sütünün öneminin farkına varılmalıdır. Bebeğin beslenme kalitesi ile uyku arasındaki ilişki göz önünde bulundurulduğunda annenin protein yönünden zengin besinler ve sıkı tüketimine özen göstermesi şüphesiz yenidoğan uyku sorunu ile birlikte birçok problemin önüne geçecektir.

Yeni Doğmuş Bebeğimi Uyutamıyorum

Belirli bir farkındalık düzeyine erişen ebeveynlerin alabileceği diğer önleyici faaliyetleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

– Bebeğin ilk iki ya da üç aylık süre içerisinde iki saatten fazla uyanık bırakılmaması gerekir. Bu durumun nedeni ise; bebeklerin bünyelerinin zayıf olması ve bunun neticesinde çabuk yorulabilmelidir.

Tabi bebeklerin yorulma süreleri ve dirençleri birçok nedenden ötürü farklılık gösterebilir. Bu nedenle de; bebeğin uykusu geldiği anda uyutulması gerektiği ifadesi daha doğru olacaktır.

– Bebeklerin ilk aylarında uykudan aniden uyanmasının nedenlerinden bir tanesi de kendilerini güvensiz bir ortamda hissetmeleridir. Bu bağlamda bakıldığında özellikle 0-4 aylık bebeklerin bu dört ayı tulum içerisinde yani kundaklanarak geçirmesi gerekir. Yapılacak bu kundaklama faaliyeti bebeğe anne karnındaki güveni ve sıcak ortamı sağlayacak böylece bebek kesintisiz bir uyku faaliyetinde bulunabilecektir.

– Karnı doyurulan bebeklerin hemen sonrasında uykuya yatırılması toplum tarafından normal bir durum olarak bilinse de birçok yanlışlık barındırmaktadır. Öncelikli olarak midesi dolu bir bebeğin uykuya yatırılması huzursuz bir uyku olacaktır ve bebeğin sindirim sistemini de olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle; beslendikten sonra bebeğin yarım ya da bir saat kadar başka faaliyetler ile oyalanması ve uyumaması sağlanmalıdır.

Uzmanlar tarafından tavsiye edilen; beslenme sonrasında ebeveynler ile bebeğin oyun oynaması böylece ebeveynler ile bebek arasındaki duygusal bağ kuvvetlenecek ve bebeğin zihinsel gelişimine katkı sağlanacaktır.

– Zaman zaman ebeveynler ile bebeğin birlikte uyuması da yenidoğan uyku sorunu noktasında önleyici faaliyetler olarak değerlendirilir. Özellikle annenin sesini duyması ve onun tenine temas etmesi bebeğin kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Bebeğin kendini güvende hissetmesi ile uyku faaliyeti arasındaki ilişki göz önünde bulundurulduğunda birlikte uyuma faaliyetinin önemi daha net anlaşılacaktır.

– Hemen herkesin bildiği gibi Türk Kültürü’ nde yüzyıllar öncesinden gelen bir ninni geleneği vardır. Yapılan araştırmalar ayakta ya da beşikte sallanarak uyutulan bebeklerin daha sağlıklı bir gelişim sağladığını ispatlamıştır. Bu durumun nedeni ise yine bebeğin bulunduğu ortamı güvenli hissetmesidir. Anne karnında sallanarak 7-9 ay geçiren bebeklerin sallanarak uyutulması hiç şüphesiz onların kendilerini anne karnında ve güvende hissetmelerini sağlayacaktır.

Görüldüğü gibi yenidoğan bebeklerin uyku sorununun önüne geçilmesi amacıyla alınabilecek önlemler gayet basit, uygulanabilir ve etkilidir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda; ebeveynler bebeklerinin yaşadığı uyku problemlerini gözlerinde büyütmemeli ve belirtilen basit önlemler ile sorunun önüne geçmelidir.

  1. Bebeklerde de uyku problemi olduğunu yeni öğrendim.Sitede paylaşmış olduğunu konular için teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını diliyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir